Rekurzeme.lv ARHĪVS

Laikraksts: lai uzvarētu valsts un pašvaldību iepirkumos, daļa uzņēmēju dibina speciālas firmas

BNS, ziņu aģentūra

2011. gada 6. septembris 09:57

374
Laikraksts: lai uzvarētu valsts un pašvaldību iepirkumos, daļa uzņēmēju dibina speciālas firmas

Lai uzvarētu valsts un pašvaldību iepirkumos, daļa uzņēmēju dibina speciālas firmas, otrdien raksta laikraksts "Dienas Bizness" (DB).

Ekonomiskās situācijas ietekmē daļa uzņēmēju Latvijā ir iemācījušies jaunu arodu, kad, sakrājot parādu nastu, uzņēmums tiek novests līdz maksātnespējai, bet pēc tam uzņēmēja bizness pārdzimst no pelniem jaunā ampluā un turpina piedalīties valsts un pašvaldību iepirkumos. Tādējādi šādi uzņēmēji – viendienīši – ne tikai izvairās no nodokļu nemaksāšanas un var piedāvāt zemākas cenas, bet neuzņemas atbildību par iepriekš realizētajiem projektiem. DB aptaujātie uzņēmēji un eksperti atzīst, ka šāda aina ir novērojama vairākās nozarēs, un ir raksturīgi tieši mazajiem un nelieliem iepirkumiem.

Būvniecības nozarē lielajos iepirkumos parasti ir iekļautas prasības par pretendentu pieredzi, līdz ar to jaundibināti uzņēmumi tajos piedalīties nevar, DB paskaidroja "Re&Re" valdes priekšsēdētājs Ainārs Pauniņš. Savukārt mazo un nelielo iepirkumu kvalifikācijā, kas ir robežās no dažiem līdz desmitiem tūkstošiem latu, ne vienmēr potenciālajiem pretendentiem ir izvirzītas prasības pēc iepriekšējas pieredzes. Tādējādi tas paver iespēju, kad mazi uzņēmumi var izmantot iepriekš aprakstīto «mehānismu» – piedalīties aizvien jaunos iepirkumos, neuzņemoties nekādu atbildību. Lielāka uzmanība ir jāpievērš tieši šādiem nelielajiem iepirkumiem, lai situāciju sakārtotu šajā jomā, ir pārliecināts Pauniņš. Vienlaikus viņš atzīst, ka nevajag iekrist otrā grāvī, kad iepirkumos pretendentiem tiek izvirzītas pārāk augstas prasības un tikai pāris lielie uzņēmumi var izturēt kvalifikāciju.

Lai gan šādas problēmas nav novērojamas lielo valsts informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iepirkumu lauciņā, tomēr e-komercijā ir vēl daudz darāmā – sertifikācijas un standartizācijas jomā, kā arī labās prakses nodošanā e-veikaliem un pircēju izglītošanā, DB pastāstīja Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa. «LIKTA savulaik ir sagatavojusi un iesniegusi Ekonomikas ministrijā konkrētus priekšlikumus e-komercijas jomas sakārtošanā, tomēr finansējuma trūkuma dēļ tie pagaidām nav guvuši atbalstu. Varbūt ir īstais laiks, lai pie tiem atgrieztos,» rosināja Bāliņa.

«Domāju, ka tie nav nopietni uzņēmumi, kuri domā par savu «brand name». Jaunam uzņēmumam formāli nav sakarīgas darbības vēstures, pieredzes projektu, un tamlīdzīgi. Kopumā, protams, situācija nav pozitīva. Kamēr valdes locekļi netiks sodīti par pārkāpumiem, tikmēr nebūs šķēršļu veidot jaunus SIA,» DB  atzina IT uzņēmuma "Datakom" valdes loceklis Uldis Semeiks. To, ka tiek dibināti jauni uzņēmumi, ja vecie vairs nespēj kvalificēties, jo tiem ir kādi parādi, DB atzīst arī "Hansab" valdes loceklis Ingemārs Liakovičus norādot, ka drošības risinājumu biznesā tādas lietas gan nenotiek, jo visi spēlētāji – konkurenti – viens otru labi zina un tam ir sava veida specifika. No savas iepriekšējās darbības pieredzes Liakovičus atceras gadījumus, kad speciāli dalībai ir tikusi nodibināta kompānija – čaula, bet reālo pasūtījumu pildījuši citi, kuri stāvējuši aiz muguras, bet juridiski, šķiet, neesot bijuši saistīti.

Ēdināšanas jomā ir novērojami gadījumi, kad konkursos piedalās uzņēmumi, kuriem ir vairāku gadu parādu nasta, bet tie ir saskaņojuši parāda atmaksas grafiku ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID), lai gan grafiks bieži vien ir tikai uz papīra, un var piedalīties iepirkumos, novērojis "Fazer Amica Latvija" rīkotājdirektors Aigars Kaugars. Tāpēc reizēm var izveidoties pilnīgi absurda situācija, kad no iepirkuma procedūras tiek izslēgts uzņēmums, kurš godīgi maksā visus nodokļus, bet tam ir aizmirsies samaksāt kādu rēķinu, taču uzņēmums, kurš ilgtermiņā nav maksājis nodokļus, bet ir saskaņojis atmaksas laika grafiku ar VID, konkursā piedalīties drīkst. Ja šādu uzņēmumu atzīst par uzvarētāju, tad, pēc "Fazer Amica Latvija" rīkotājdirektora teiktā, pastāv risks, ka kādu dienu uzņēmums bērniem vai skolēniem pusdienas nepiegādās. Vienlaikus ēdināšanas jomā pasūtītājam svarīgi ir ņemt vērā ne tikai potenciālo pretendentu zemāku cenu, bet arī ēdiena kvalitāti, porciju lielumu un citus faktorus.

DB raksta, ka 43% jeb 5314 no šā gada astoņos mēnšos reģistrētajiem SIA dalībniekiem jau līdz šim ir bijuši dalībnieki kādā uzņēmumā

To liecina "Lursoft" pētījums. Šā gada janvārī – augustā par jaunu SIA dibinātājiem ir reģistrēti 12347 dalībnieki, no kuriem 7033 iepriekš nav bijuši dalībnieki nevienā uzņēmumā. Tas nozīmē, ka 43% jauno uzņēmumu īpašnieku jau pieder agrāk reģistrētu SIA kapitāldaļas. Tiesa gan, iemesli, kādēļ cilvēki vēlas reģistrēt vēl jaunas SIA, var būt dažādi. Viens no iemesliem tiek minēts tas – katrai darbības jomai savu SIA, tādējādi minimizējot risku gadījumā, ja vienai biznesa jomai rodas problēmas, kuras automātiski zem ūdens varētu pavilkt arī pārējās – labi strādājošas jomas.

Kā otrs iemesls tiek minēta konkrētās darbības jomas caurskatāmība, kas nepieciešama ne tikai pašam īpašniekam, bet arī kreditoriem un sadarbības partneriem. Vairums aptaujāto tomēr noraida iespēju, ka jauns uzņēmums tiek dibināts tādēļ, ka vecais ir nokļuvis bezizejas situācijā, jo daudziem uzņēmējiem ir kapitāldaļas ne tikai divos, bet pat trijos un pat piecos jau agrāk reģistrētos uzņēmumos.