Rekurzeme.lv ARHĪVS

Varam atgriezties pie brutālas mežu zagšanas

2011. gada 13. jūlijs 13:51

877
Varam atgriezties pie brutālas mežu zagšanas

Latviju pašreiz klāj ap 54 % liela mežu platība un ikgadējais meža pieaugums ir vidēji 6 kubikmetri koksnes uz hektāru. Tas liecina, ka Latvijas meži aug arvien straujāk un to potenciāls ir liels. Neaizmirsīsim arī to, ka mežs ir Latvijas galvenā eksportprece un lielākā nozare, kurā tiek nodarbināti cilvēki. Protams, uz mežu var lūkoties caur zinātnes lupu un skaitīt kokiem saknītes, kas arī ir svarīgi, bet nedrīkstam aizmirst galveno: mežs ir un paliks viens no būtiskākajiem Latvijas ekonomikas zobratiem. Ja pašreiz ir grūti laiki, ir tuvredzīgi samazināt ciršanas apjomus, jo tikai tā mēs varam saglabāt vismaz kādā nozarē stabilitāti, kā arī kompensēt iztrūkumu citās nozarēs.

Saeimas deputāts Uģis Rotbergs rosina samazināt periodu, kad atļaujama mežistrāde, aizliedzot meža darbus laikaposmā no aprīļa līdz jūlijam. Ir skaidrs, ka meža produkcijas plūsmas apturēšana liktu “rijīgi” izzāģēt mežus periodos, kad tas tomēr ir atļauts, savukārt daudzi koksnes pārstrādes uzņēmumi būtu spiesti aizvērt savas ražotnes, jo trūktu izejmateriālu. Tāpat var prognozēt atgriešanos pie 2000. gada stila – brutālu koksnes zagšanu un pelēkās ekonomikas iesoļošanu Latvijas zaļajos mežos.

Mēs ikdienā uztraucamies par to, ka ceļa malās redzam izcirtumus, taču satraukumam šeit nav pamata. Ir jāsaprot, ka kokam ir savs dzīvescikls līdzīgi kā kartupelim, kuru mēs pēc noteikta laika novācam, lai tas nesapūtu.

Ļoti būtisks ir fakts, ka pirmās Latvijas laikā meži klāja tikai 30 procentus Latvijas teritorijas. Šodien šis cipars ir palielinājies gandrīz divas reizes. Protams, daudzi teiks, ka nocirsts mežs nav vairs nekāds mežs, tas aizaug ar krūmiem, taču tam ir jādod laiks, lai tas ieaugtos un izaugtu no jauna par lielu un skaistu mežu. Pašlaik mežs tiek audzēts ar noteiktu mērķi – veidot augstas kvalitātes mežaudzes un atjaunots ar augstas kvalitātes ietvarstādiem, kam piemīt izcilāko koku īpašības.

Jāatgādina arī, ka ar katru gadu mežus atjauno arvien vairāk nekā nocērt, arī lauksaimniecībā neizmantojamo mežu apstādīšana Latvijā ir sākusies ar neredzētu atsaucību. Saliekot šo visu kopā, mēs iegūstam daudz straujāku meža atjaunošanos, lielāku koksnes ieguvi īsākā laika posmā un lielāku meža platību ar katru iestādīto stādu.

Domāju, ka šāda muļķīga, neskaidra meža ciršanas ierobežošana novestu pie vēl vienas nozares stagnācijas, sakropļošanas vai pat sabrukuma. Meža nozare Latvijā attīstās stabili un vienmērīgi. Būtu tuvredzīgi kādu šauru cilvēku grupiņu interesēs pieņemt neapdomātus lēmumus par mežistrādes ierobežošanu.