Alokstes piesārņojuma iemesli neskaidri
Aizputes novada pašvaldība un Valsts Vides dienesta Liepājas reģionālās vides pārvaldes speciālisti kostatējuši faktu par to, ka pagājušajā nedēļā Alokstes upē atrasts liels daudzums bojā gājušu zivju. Diemžēl tuvumā nav laboratorijas, kas ātri varētu noteikt ūdens kvalitatīvo sastāvu un atrast piesārņojuma avotu.
Trešdienas, 29. jūnija vakarā, Aizputes novada dežūrdienests no iedzīvotājiem saņēmis ziņu par to, ka liels daudzums beigtu zivju redzams pie Vārsberģu tilta, kur Alokstes upi šķērso autoceļš uz Kuldīgu, stāsta Aizputes novada domes priekšsēdētājs Aivars Šilis.
Dežurdaļas darbinieki sākuši apgaitu gar upi no Vārsberģu tilta pretī straumei un aptuveni četru kilometru garā posmā līdz pat Antenieku tiltam redzējuši beigtās zivis. Viņi paņēmuši gan ūdens paraugus, gan beigtās zivis. Tās uzglabātas ledusskapī.
Ceturtdienas rītā dome gan rakstiski, gan telefoniski informējusi Valsts Augu aizsardzīvbas dienestu, policiju, Pārtikas veterināro dienestu. Kazdangas pagasta pārvaldes vadītājam Jurim Moisejam un lauku attīstības speciālistei Irēnai Tīmanei uzdots noskaidrot, no kuras vietas sākot upē beigtās zivis redzamas un kādas darbības - lauksaimniecības kultūru miglošanu vai mēslošanu veikuši Alokstes tuvumā esošo zemju apsaimniekotāji.
VVD Liepājas reģionālās vides pārvaldes inspektori un Valsts Augu aizsardzības dienesta speciālisti vairākus Alokstes upes posmus apsekojuši piektdien. Vides pārvaldes vecākā inspektore Aina Sprūde apliecina, ka satādīts akts par to, ka pie Vārsberģu tilta atrastas 15 beigtas zivis, bet pie Ziemciema tilta septiņas.
Aizputes novada Kazdangas pagasta iedzīvotāja Lilija Jonkus stāsta, ka Alokstes upē augšpus Dzirnezera beigtas zivis nav redzētas.
A. Šilis paskaidro, ka ceturdien ūdens paraugi nogādāti uz Rīgu un nodoti Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā "BIOR" laboratorisku izmeklējumu veikšanai. "Augu aizsardzības dienesta speciālisti ieteica četras vai piecas vielas, kas būtu ūdens paraugos jāmeklē," novada domes vadītājs.
Diemžēl Latvijā testus uz šīm vielām neesot iespējams veikt, tādēļ ūdens paraugi būtu sūtāmi uz ārzemēm. Vienas vielas noteikšana maksājot aptuveni 200 latu. "Pirmdienas rītā pārrunājām ar domes grāmatvedi situāciju. Diemžēl budžetā brīvas naudas, tā ap tūkstoš latiem, kas būtu vajadzīgi visu minēto vielu meklēšanai, nav," skaidro A. Šilis.
Svētdienas rītā, pavērojot Aloksti lejpus Kazdangas, varēja manīt, ka upē ūdens līmenis nedaudz cēlies. Tātad piesārņojums un beigtās zivis straume aiznesusi lejup. Tās izzvejo arī kaijas un vārnas.
Upes līkumos aptuveni trīs kilometrus lejpus Kazdangas vēl bija redzamas dažas manāmi bojājušās ap 300 gramu smagas raudas.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām