Rekurzeme.lv ARHĪVS

Stingrāk kontrolēs to zāļu lietošanu, kurām iespējamas bīstamas blaknes

2011. gada 20. aprīlis 09:09

767
Stingrāk kontrolēs to zāļu lietošanu, kurām iespējamas bīstamas blaknes

Lai nodrošinātu drošu un efektīvu zāļu lietošanu iedzīvotājiem papildus jau noteiktajiem  riskmazināšanas pasākumiem, turpmāk izotretinoīnu, talidomīdu un  lenalidomīdu  saturošās  zāles  izrakstīs uz īpašās receptes veidlapas. Līdz  šim  uz  šādas  receptes izrakstītas tikai narkotiskās un psihotropās vielas.

Jau ziņots, ka ar 1. jūliju stāsies spēkā grozījumi noteikumos par recepšu veidlapu izgatavošanu un uzglabāšanu, kā arī recepšu izrakstīšanu un uzglabāšanu, lai nodrošinātu stingrāku kontroli minēto preparātu parakstīšanā un lietošanā

Noteikumi paredz, ka pirms ārstēšanas sākšanas ārstam jāinformē pacients par riskiem, kas saistīti ar grūtniecības iestāšanos, un jāpārliecinās, ka pacients ir iepazinies ar grūtniecības nepieļaušanas programmu atbilstoši dzimuma un vecuma reproduktīvajam potenciālam un ir parakstījis informētās piekrišanas dokumentu. Ir noteikts, ka zāles, kas satur izotretinoīnu vai talidomīdu, reproduktīva vecuma pacientēm drīkst izrakstīt ne vairāk kā vienu mēnesi ilgam ārstēšanas kursam, bet pacientēm, kas nav reproduktīvā vecumā, - ne vairāk kā trīs mēnešu ilgam ārstēšanas kursam.

Zāļu valsts aģentūra vērš uzmanību, ka neviens no līdz šim zināmiem teratogēniskiem* savienojumiem neizraisa iedzimtus defektus visiem to darbībai pakļautiem subjektiem. Pat stipri teratogēniskas vielas (piemēram, talidomīds un retinoīdi)  iedzimtos defektus rada tikai attiecīgi 20% un 38% vēl nedzimušiem augļiem.

Tā sauktā „talidomīda traģēdija” bija impulss vienotas zāļu lietošanas drošības uzraudzības sistēmas ieviešanai. Atgādinām, ka talidomīdu ārstniecības praksē ieviesa 1957. gadā. Kā vieglu miega un pretvemšanas līdzekli talidomīdu diezgan plaši parakstīja sievietēm grūtniecības sākumposmā. Apmēram četrus gadus pēc minēto zāļu plašas lietošanas dažādās pasaules valstīs konstatēja līdz tam reti novērotas iedzimtas kroplības.

Diemžēl pētījumi ar dzīvniekiem ne vienmēr var noderēt, jo zāles, kas ir teratogēniskas cilvēkam, ne vienmēr tādas ir dzīvniekiem un otrādi. Ētisku apsvērumu dēļ jaunu zāļu izpēte grūtniecēm netiek veikta. Tādēļ zāļu teratogēniskā iedarbība uz cilvēku var tikt atklāta tikai pēc zāļu nonākšanas plašā apritē.

Zāļu valsts aģentūra aicina pirms jebkuru zāļu lietošanas grūtniecības laikā, konsultēties ar ārstu.

*Par teratogēniskām sauc vielas, kas spēj radīt iedzimtas anomālijas vai funkcionālus defektus embrionālās vai augļa attīstības laikā. Teratogēniskums ir viens no zāļu būtisku blakņu veidiem.