Rekurzeme.lv ARHĪVS

Starptautiskajā Tuberkulozes dienā uzrunā sociālos darbiniekus

Ilze Vainovska

2011. gada 24. marts 14:52

2646
Starptautiskajā Tuberkulozes dienā uzrunā sociālos darbiniekus

24. martā, Starptautiskajā Tuberkulozes dienā, Liepājas un tuvējo novadu sociālie darbinieki tika aicināti uz Liepājas reģionālo slimnīcu, lai iepazītos ar Infekciju un plaušu slimību nodaļu, uzklausītu ārstu Mārci Kristonu un saņemtu atbildes uz jautājumiem.

Veselības pārbaudes Jaunliepājas poliklīnikā, Aldaru ielā, kur ambulatorajā nodaļā ir atsevišķa ieeja, ir bezmaksas, tāpat arī par ārstēšanos nav jāmaksā. Pat ja pēc rentgena pārbaudes izrādās, ka tuberkulozes nav, maksa netiek iekasēta. Arī iestājoties slimnīcā ar aizdomām par tuberkulozi un ārstejoties tuberkulozes nodaļā, vēlāk var izrādīties, ka ir cita diagnoze. Arī tad rēķins netiek izrakstīts. "Bezmaksas pārbaude tad ir kā balva par drosmi, ka cilvēks pārbaudījis savu veselību, bijis apzinīgs," pasmaida Mārcis Kristons.

Ārsts sociālajiem darbiniekiem daudzkārt uzsvēra - ja arī cilvēks ir bijis slims ar tuberkulozi, bet vairs nav bacilārs, ir izlaists no slimnīcas un turpina ārstēšanos ambulatori, katru dienu dzerot zāles, viņš nav slims un bīstams. Tieši ilgstošais zāļu lietošanas periods dienu dienā smagākos gadījumos pat divu gadu garumā ir grūtākais. Zāles ir stipras, tām mēdz būt blakusparādības, bet ārstēšanās kurss ir noteikti jāpabeidz. Turklāt zāles jādzer mediķa klātbūtnē. Laukos ne vienmēr var katru dienu aizbraukt līdz feldšerim, tad viss ārstniecības laiks jāpavada slimnīcā.

Rentgens parāda, vai tuberkuloze kā slimība jau ir attīstījusies, taču neatklāj, vai cilvēks ir inficēts. Pēdējā laikā esot vairāki gadījumi, kad tuberkuloze atklāta grūtniecei vai uzreiz pēc dzemdībām, veicot obligāto plaušu rentgenu.  Grūtniecība līdzīgi kā hroniskas slimības novājina organismu un paaugstina risku saslimt ar tuberkulozi. Plašāk zināma ir plaušu tuberkuloze, bet tā mēdz "iemesties" arī nierēs, ādā, kaulos. "Cilvēks vienkārši jūtas slikti, novārdzis. Piemēram, sāp celis vai kāja. labi, ja ķirurgs iedomājas, ka tā varētu būt arī tuberkuloze," teic M. Kristons.

No pirmreizēji atklātiem tuberkulozes pacientiem 53 procenti ir smēķētāji, 46 procenti bezdarbnieki, 31 procents ļaunprātīgi lieto alkoholu, bet ciešā kontaktā ar tuberkulozes slimniekiem bijuši 24 procenti, liecina Latvijas Infektoloģijas centra statistika .