"Delna" apsver iespēju vērsties starptautiskajās institūcijās, lai panāktu Rucavas novada teritorijas plānojuma atcelšanu
Sabiedrība par atklātību "Delna" izvērtē iespējas vērsties starptautiskajās institūcijās, lai panāktu Rucavas teritorijas plānojuma atcelšanu, aģentūrai BNS pavēstīja "Delnas" Interešu aizstāvības un juridiskās palīdzības centra vadītāja Aiga Grišāne.
Viņa paskaidroja, ka "Delna" nepiekrīt Satversmes tiesas nule pieņemtajam spriedumam, kurā atzīts, ka Rucavas novada plānojums daļā par vēja enerģijas zonas noteikšanu Dunikas pagasta teritorijā ir atbilstošs Latvijas pamatlikumā garantētajām tiesībām uz īpašumu un iespējām dzīvot labvēlīgā vidē. "Delna" uzskata, ka Satversmes tiesa ir formāli vērtējusi pašvaldības pieļautos pārkāpumus.
Pēc Grišānes klāstītā, konstitucionālās sūdzības iesniedzēji norādīja uz Rucavas pašvaldības pieļautiem rupjiem procesuālajiem pārkāpumiem, paredzot vēja elektrostaciju (VES) būvniecību bijušā Dunikas pagasta teritorijā. Šie pārkāpumi ir būtiski ietekmējuši plānojuma rezultātu, kā dēļ radīti ierobežojumi pieteicēju īpašumtiesībām un tiesībām dzīvot labvēlīgā vidē. Dunikas teritorijas plānojuma izstrādes gaitā nav veikts Stratēģiskais ietekmes uz vidi novērtējums, kas ir obligāts nacionālo un Eiropas Savienības tiesību priekšnoteikums plānojuma izstrādē, ja tiek paredzēta VES būvniecība. Turklāt paredzētā vēja zona, kas aptver aptuveni trešo daļu pagasta teritorijas, iekļauta teritorijas plānojumā slepeni – pašā pēdējā brīdī, neiesaistot lēmuma pieņemšanā ne iedzīvotājus, ne arī saņemot institūciju atzinumus.
Pēc Satversmes tiesas ieskata, oficiālās publikācijas laikrakstos par plānojuma izstrādi ir pietiekamas adekvātai sabiedrības informēšanai un līdzdalības nodrošināšanai, tostarp lai iedzīvotājiem kļūtu skaidrs, ka pašvaldība īsi pirms plānojuma pieņemšanas ieplānojusi to būtiski grozīt. Par Satversmei atbilstošām tika atzītas arī Rucavas pašvaldības formālās atbildes detālplānojumu izstrādes laikā un pretrunīgie apgalvojumi sabiedriskajās apspriešanās. Uzzinot par plānoto vēja enerģijas ieguves zonas esamību teritorijas plānojumā, pagasta iedzīvotāji aktīvi vērsās pašvaldībā, iebilstot pret plānoto. Ja iedzīvotāji būtu adekvāti informēti, viņi jau laicīgi būtu iesaistījušies plānojuma izstrādē, un rezultāts līdz ar to varētu būt cits, norādīja "Delnas" pārstāve.
Viņa paskaidroja, ka vēja ģeneratoru izvietošana plānota uz vairāku domes deputātu tuvu radinieku zemes. "Spriedums liek domāt, ka pašvaldības amatpersonas, iespējams, savu ekonomisko interešu vadītas, drīkst faktiski slepeni pieņemt sev izdevīgus lēmumus pašvaldības attīstības jomā, pat minimāli samērīgā apmērā neiesaistot pārējos iedzīvotājus. Tas leģitimizē iestāžu praksi, ka iedzīvotāju viedoklim nav nozīmes, lemjot par pašvaldības attīstību," uzsvēra Grišāne.
Pēc viņas teiktā, nevar arī piekrist tam, ka Stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma neveikšana nav atzīstams par būtisku procesuālu pārkāpumu. Līdzšinējā administratīvo tiesu prakse liecina par nepieciešamību kompleksi un rūpīgi vērtēt teritoriju attīstību, ko var nodrošināt pareiza ietekmes uz vidi novērtējuma procedūru piemērošana.
"Pieteicēji neapstrīdēja nepieciešamību attīstīt atjaunojamās enerģijas ražošanu Latvijā vispār, taču veidu, kā tas, ignorējot iedzīvotāju tiesības, noticis Dunikas pagasta gadījumā. Satversmes tiesa spriedumā ir absolutizējusi nepieciešamību attīstīt vēja enerģijas ražošanu, nostādot to augstāk par citām iedzīvotāju tiesībām," pastāstīja "Delnas" pārstāve.
Saskaņā ar viņas teikto lietā ir atsauces un lietas teksts pat atgādina Satversmes tiesas 2008.gada 24.septembrī pieņemto spriedumu lietā par Maskavas ielas detālplānojumu, par kuru asu kritiku savās atsevišķajās domās pauda Satversmes tiesas tiesnese Kristīne Krūma. Tiesnese kritizēja spriedumu par neiedziļināšanos ilgstpējības principa patiesajā būtībā, nepareizu izpratni par teritorijas plānošanas sistēmu un arī nepilnīgo sabiedriskās apspriešanas izvērtējumu.
Jau vēstīts, ka Satversmes tiesa Rucavas novada domes teritorijas plānojumu daļā par vēja enerģijas zonas noteikšanu Dunikas pagasta teritorijā atzinusi par atbilstošu Latvijas pamatlikumā garantētajām tiesībām uz īpašumu un iespējām dzīvot labvēlīgā vidē.
Satversmes tiesa secināja, ka apstrīdētie akti nav pretrunā ar Satversmes pantā par tiesībām dzīvot labvēlīgā vidē noteiktajiem valsts pozitīvajiem pienākumiem, taču tie paredz pieteikumu iesniedzēju īpašuma tiesību ierobežojumu. Pēc tiesas secinātā, labums, ko sabiedrība iegūst no vēja enerģijas attīstības, ir lielāks nekā pieteikumu iesniedzēju tiesību ierobežojums.
Spriedums ir galīgs un nav pārsūdzams.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām