Rekurzeme.lv ARHĪVS

Atvars Lakstīgala diriģēs simfoniskās mūzikas koncertu operā

2010. gada 9. decembris 13:25

1167
Atvars Lakstīgala diriģēs simfoniskās mūzikas koncertu operā

Sestdien, 11. decembrī, Latvijas Nacionālajā operā notiks Simfoniskās mūzikas koncerts, kurā muzicēs Latvijas Nacionālās operas orķestris Liepājas Simfoniskā orķestra galvenā diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā. Koncertā skanēs Frederika Šopēna Pirmais klavierkoncerts un Roberta Šūmaņa Klavierkoncerts izcilo pianistu Sergeja un Andreja Osokinu interpretācijā. Koncerts ir veltījums abu romantisma laikmeta komponistu jubilejai.

Atvars Lakstīgala (1981) muzikālo izglītību ieguvis Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kuru absolvējis mežraga spēles, pūtēju orķestra diriģēšanas un simfoniskā orķestra diriģēšanas specialitātēs. Profesionālo meistarību papildinājis meistarklasēs pie Vasilija Sinaiska, Leonīda Grīna, Nēmes Jervi un Pāvo Jervi. Kopš 2009.gada oktobra Atvars Lakstīgala ir maģistrantūras students Berlīnes Mākslu Universitātē (Universität der Künste Berlin) pie profesora Luca Kēlera (Lutz Köhler).

Laika posmā no 1997. līdz 2010.gadam Atvars Lakstīgala darbojies kā profesionāls mežradznieks, gan atskaņojot kamermūziku un uzstājoties kā solists, gan spēlējot Latvijas un ārvalstu jauniešu un profesionālajos simfoniskajos orķestros. Diriģents ir ilgstoši strādājis Latvijas Nacionālajā operā, kur no 2001. līdz 2010.gadam bijis LNO orķestra koncertmeistara vietnieks.

2009.gada 16.aprīlī, vadot Džuzepes Verdi operas Traviata izrādi, Atvars Lakstīgala debitēja pie Latvijas Nacionālās operas orķestra diriģenta pults. Pēc veiksmīgas debijas Atvara Lakstīgalas 2010./11.gada sezonas repertuārā jau ir vairākas operas izrādes, tai skaitā Džuzepes Verdi Traviata, Masku balle, un Makbets, Džakomo Pučīni Triptihs, Pētera Čaikovska Jevgēņijs Oņegins un arī baleta izrādes – Pētera Čaikovska Apburtā princese un Kamēliju dāma ar
Ferenca Lista mūziku.

Laika posmā no 2005.-2009.gadam Atvars Lakstīgala simfoniskā orķestra diriģēšanas bakalaura studiju programmā regulāri diriģējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskā orķestra koncertus. Kā diriģents Atvars Lakstīgala vairākkārt sadarbojies arī ar Profesionālo pūtēju orķestri Rīga. 2009.gada 18.novembrī Berlīnes Mākslu universitātes studiju ietvaros ar
panākumiem debitējis pie Berlīnes Simfoniķu (Berliner Simphoniker) diriģenta pults. Latvijas Nacionālās operas 90 gadu jubilejas koncertā tieši Atvaram Lakstīgalam uzticēja saslimušā Maestro Marisa Jansona vietā diriģēt vērienīgā koncerta noslēgumu.

Atvars Lakstīgala ir arī vairāku starptautisku konkursu laureāts, tostarp ieguvis 1.vietu gan starptautiskajā pūšaminstrumentu konkursā Jastržebije Zdrojā (Polija, 2000.), gan arī Jurjānu Andreja starptautiskajā konkursā Pūšaminstrumenti (2001). Par šiem panākumiem Atvars Lakstīgala ir saņēmis arī Latvijas Kultūras ministrijas atzinības rakstus.

2010.gada janvārī ar spožu debiju Atvars Lakstīgala uzsāk darbu kā Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents. Ar šā gada septembri viņš kļūst arī par šī orķestra māksliniecisko vadītāju.

Pianists Andrejs Osokins (1984) ir daudzu starptautisku konkursu laureāts, to starp viena no lielākajiem klavieru konkursiem Montreal International Musical Competition pusfinālists (2008), Bēthovena konkursa uzvarētājs (Bēthovena Eiropas Klavieru Biedrības rīkotais konkurss Lielbritānijas jaunajiem pianistiem, 2008), Lilian Davies balvas laureāts par labāko Bēthovena sonātes atskaņojumu (Londonas Karaliskā Mūzikas akadēmija, 2008), Karalienes Elizabetes
Starptautiskā pianistu konkursa laureāts (Brisele, 2010), kā arī Latvijas Lielās Mūzikas Balvas 2008 laureāts.

Pianists Sergejs Osokins studējis P.Čaikovska Maskavas valsts konservatorijā, pabeidzis asistentūru un aspirantūru. Kopš atgriešanās Latvijā strādā par klavierspēles pedagogu Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Aktīvi koncertē gan solo, gan ar orķestri. Par J.Brāmsa Otrā klavierkoncerta atskaņojumu un 2004.gada solo programmu ieguvis Latvijas Lielo Mūzikas Balvu 2004. Starp Sergeja Osokina esošajiem un bijušajiem audzēkņiem ir tādi mākslinieki kā Vestards Šimkus, Elīna Bērtiņa, Arta Arnicāne un citi pianisti, kas guvuši nozīmīgus panākumus starptautiskos konkursos un festivālos gan Latvijā, gan aiz tās robežām.