Rekurzeme.lv ARHĪVS

Dubeņos applūst pagrabi , atsūknēšanas sistēma vajadzīgo efektu nedod

Anita Platace

2010. gada 18. novembris 12:02

854
Dubeņos applūst pagrabi , atsūknēšanas sistēma vajadzīgo efektu nedod

Grobiņas pagasta Dubeņu daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji jau iepriekš sūdzējās par nedienām – applūstošajiem pagrabiem. Šogad tāda pati liksta piemeklējusi daļu no līdzās esošajām Līvānu tipa privātmājām.

Grobiņas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Modris Ekšteins stāsta, ka pie daudzdzīvokļu mājām pašvaldība ir darījusi visu iespējamo, ūdens atsūknēšanas sistēmas ierīkošanai ieguldījusi piecus tūkstošus latu. Taču šogad tā nespēj ar lieko ūdeni tikt galā. Dīķī, kurā nonāk pumpētais ūdens, līmenis ir tik augsts, ka ūdens plūst atpakaļ sistēmā. M. Ekšteins to skaidro ar šāgada laika apstākļiem: “Visa Eiropa pārplūdusi.”

Daudzdzīvokļu māju pusē grāvis ir pilns ar ūdeni, bet ceļa otrajā pusē ar to pildās “līvāniešu” pagrabi. Kad lijis lietus, ūdens gandrīz plūdis pāri ceļam, stāsta iedzīvotāji.
Dārza ielā dzīvojošā Rolanda Sveiļa garāžā uz sienas labi redzama robeža, līdz kurai ūdens uzkāpis – aptuveni 20 centimetrus. Blakus telpā viņš mēbeles pacēlis uz koka klučiem. Ūdens radot problēmas “līvāniešu” pagrabos ierīkotajiem apkures katliem.

Agrāk mitrums privātmāju pagrabtelpās bijis vienīgi sniegotās ziemās. To, ka pirms sūkņa uzstādīšanas ūdens pagrabā nav plūdis, apgalvo arī Anatolijs Gorbunovs. Par problēmas realitāti liecina šļūtenes, kas stiepjas ārā arī no citu kaimiņu pagrabiem.
Kad dīķī ūdens līmenis bijis zemāks, ūdens aiztecējis. Vīri spriež, ka to vajadzētu aizvadīt uz tālāk esošo meliorācijas grāvi, kas esot tukšs. Par jauna novadgrāvja nepieciešamību runā arī M. Ekšteins un apgalvo, ka kādu grāvi privātmāju īpašnieki esot aizrakuši ciet.

Pērn Dubeņu māju apsaimniekošanu pārņēma SIA “Grobiņas novada namsaimnieks”. Valdes loceklis Uldis Vārna norāda, ka problēma ir radusies agrāk. Dubeņi esot ļoti zema un mitra vieta, “liekas, ka zālāji šūpojas”. Uzņēmums ar īrētu sūkni četras dienas esot sūknējis ūdeni prom no dīķa, taču vēlamā rezultāta nav bijis. Ūdens tālāko aizvadīšanu kavējot arī bebru saceltie dambji.
Daudzdzīvokļu ēku pagrabos ūdens krājies jau agrāk, un iedzīvotāji spriež, ka kļūda pieļauta jau to celtniecībā – ēkas par dziļu “iegremdētas”, par daudz izņemta grunts.

“Tas viss ir pareizi,” A. Gorbunovs saka par apsaimniekotāju paveikto. Taču kaut kas neesot izdarīts līdz galam. Vīri saprot, ka tas nav labojams vienā dienā un ir vajadzīgs finansiālais ieguldījums. Taču “mēs esam tādi paši pagasta iedzīvotāji kā citi, maksājam visus nodokļus, parādnieki neesam. Par ko mums jācieš?” vaicā A. Gorbunovs.
“Mums pret viņiem nav nekādu pretenziju, vienīgais – par tiem ūdeņiem,” saka R. Sveilis. Nepatīkamas bijušas pagasta pārvaldē saņemtās strupās un asās atbildes.

A. Gorbunovs atminas, ka, iegādājoties māju, līgumā tai dota 50 gadu garantija. “Protams, mēs cenšamies uzturēt tā, lai tās kalpotu ilgāk.” Apšuvuši, siltinājuši, mainījuši logus.
“Nenoņemam atbildību, bet vieni to nevaram atrisināt,” U. Vārna norāda uz nepieciešamo pašvaldības līdzdalību. Drenāžas ierīkošana un uzturēšana esot tās funkcija. Tā kā līdzšinējie risinājumi nav devuši rezultātu, esot jādomā, kādus pasākumus veikt nākamajā vasarā. “Esam ieinteresēti to izdarīt,” apliecina U. Vārna.