Rekurzeme.lv ARHĪVS

Uz Liepāju vedīs četru klavieru “klonus”

Iluta Dreimane

2010. gada 29. oktobris 17:24

587
Uz Liepāju vedīs četru klavieru “klonus”

Liepājas teātrī svētdien, 31. oktobrī, pulksten 18 būs unikāla iespēja dzirdēt pasaulslavenu komponistu darbus, kuru skanējums atšķirsies no mūsdienās bieži dzirdētā. Pianiste Viviana Sofroņicka spēlēs klavieres, kuras būvētās tā, kā to darīja Mocarta un Šopēna laikā.

Liepājā pasaulslavenā pianiste noslēgs savu Latvijas tūri. Solokoncerta programmā iekļauti Karla Filipa Emanuela Baha, Volfganga Amadeja Mocarta, Ludviga van Bēthovena, Fēliksa Mendelsona un Friderika Šopēna skaņdarbus.

Koncertā valdīs īpaša gaisotne, sola Hermaņa Brauna fonda organizētā projekta menedžeris Anatolijs Davidovs. Skaņdarbu skanējums būs tuvu tam, kā tie spēlēti komponistu dzīves laikā. Uz Liepāju tiks atvestas četras klavieres, ko savā darbnīcā būvējis pianistes dzīvesbiedrs Pols Maknaltijs. Kā joko mākslinieki, tie esot oriģinālo klavieru “kloni” – tik liela ir līdzība ar vēsturiskajiem instrumentiem.

Klavieres ir instruments, kas laika gaitā piedzīvojis stipras pārvērtības. Klausītāji parasti nedomā par to, kādas klavieres spēlējuši Mocarts vai Bēthovens, Šūberts vai Šopēns. Savukārt pianisti par to domā vienmēr, tomēr tikai retajam laimējies spēlēt vēsturiskos instrumentus. Radīt aizgājušā laikmeta skaņu tēlu uz mūsdienu klavierēm nav viegli, jo tās ir daudz skanīgākas un asākas iepretim iepriekšējo gadsimtu instrumentiem.

“Iedomājieties klasiskā baleta dejotājus, kuri dejo… armijas zābakos! Ja pianists nerūpējas par skaņas kvalitāti, tad no viņa pirkstiem bieži vien izlec balerīna zābakos,” teikusi V. Sofroņicka. Visu savu radošo mūžu pianiste pierāda, cik svarīgi, lai skaņdarbs un instruments atbilstu viens otram un spētu izteikt laikmeta garu un mūzikas jēgu.

Pianistei un klavierbūves meistaram instrumenti ir kā bērni – tik gādīgi viņi pret tiem izturas, lolo un pieskata, stāsta A. Davidovs. Taču mākslinieki “netur sveci zem pūra” – ar vērtīgo kolekciju tiek iepazīstināti klausītāji visā pasaulē. Nu pienākusi kārta arī Latvijai un Liepājai. V. Sofroņicki koncerta laikā nedaudz pastāstīs par visiem četriem instrumentiem. Interesentiem pēc koncerta būs iespēja tuvāk tos izpētīt, nofotografēt, sola koncerta organizētāji.