Rekurzeme.lv ARHĪVS

Latvija dala 30./31.vietu pasaules preses brīvības indeksā; pērn atradās 13./15. vietā

BNS, ziņu aģentūra

2010. gada 20. oktobris 15:36

422
Latvija dala 30./31.vietu pasaules preses brīvības indeksā; pērn atradās 13./15. vietā

Starptautiskās organizācijas "Reportieri bez robežām" ("Reporters sans frontieres") veidotajā ikgadējā pasaules preses brīvības indeksā, kas publiskots trešdien, Latvija kopā ar Trinidadu un Tobāgo dala 30./31.vietu.

178 pasaules valstu preses brīvības novērtējumā Latvija saņēmusi 8,5 punktus. Pērn, saņemot trīs punktus, Latvija kopā arī Austriju un Jaunzēlandi dalīja 13. līdz 15.vietu. Mazāks piešķirto punktu skaits liecina par lielāku preses, žurnālistu un interneta brīvību.

Organizācijas ģenerālsekretārs Žans Fransuā Žiljārs šāgada topu raksturo ar vārdiem: "Vairāk nekā jebkad agrāk mēs redzam, ka ekonomiskā attīstība, institucionālās reformas un cieņa pret pamattiesībām ne vienmēr iet roku rokā. Masu mediju tiesību aizstāvība joprojām ir cīņa: cīņa par modrību vecajās Eiropas demokrātijās un cīņa pret apspiestību un netaisnību totalitāro režīmu valstīs visā pasaulē."

No pērnā gada līderu piecnieka - Dānija, Somija, Īrija, Norvēģija un Zviedrija - Īrija ir atkāpusies uz 9./10.vietu, ko dala ar mūsu kaimiņvalsti Igauniju, kas pērn bija 6.vietā, bet Dānija šogad kopā ar Lietuvu (pērn 10.vieta) un Japānu (17.) ierindojusies dalītā 11./13.vietā.

Tomēr arī šogad prese visbrīvāk varēja justies Ziemeļvalstīs. "Mums jāapsveic preses brīvības lokomotīves ar Somiju, Īslandi, Nīderlandi, Norvēģiju, Zviedriju un Šveici priekšgalā. Mums arī jāizrāda cieņa cilvēktiesību aktīvistiem, žurnālistiem un interneta dienasgrāmatu rakstītājiem, kas drošsirdīgi cīnās par savām tiesībām izteikties. Mēs turpinām just līdzi viņu liktenim. Mēs turpinām aicināt atbrīvot Liu Sjaobo, kas ir simbols tam, kā Ķīnā tiek apspiesti centieni uz vārda brīvību. Ķīnā joprojām pastāv cenzūra, un mēs brīdinām Ķīnas varasiestādes, neiet ceļu, no kura izejas var arī nebūt," teikts organizācijas paziņojumā.

Ķīna no 168.vietas pērn ir atkāpusies uz 171.vietu, Krievija atrodas 141.vietā un Brazīlija - 58. un Indija - 122.vietā. "Reportieri bez robežām" vērš šo četru valstu uzmanību uz to, ka tajās ir ekonomiskā izaugsme, bet preses brīvība diemžēl neaug līdz.

Kritiku no organizācijas atkal saņēmusi Eiropas Savienība, kas joprojām zaudē savas līderpozīcijas kā cilvēktiesību aizstāvji un piemērs citām valstīm. No 27 ES dalībvalstīm 13 atrodas pirmajā divdesmitniekā, bet pārējās 14 ir arī diezgan zemās pozīcijās, piemēram, Itālija ir 49.vietā, Rumānija - 52., bet viszemāk - 70. - ir Bulgārija.

ASV pēc lēciena par 16 vietām 2009.gada sarakstā šogad ir saglabājusi savu 20.pozīciju.

Vislielāko kritumu piedzīvojušas Filipīnas (šogad 156., pērn 122.), Ukraina (šogad 131., pērn 89./90.), Grieķija (šogad 70./74., pērn 35.) un Kirgizstāna (šogad 159., pērn 125.).

Sarakstu, tāpat kā pagājušajā un aizpagājušajā gadā, noslēdz Turkmenistāna, Ziemeļkoreja un Eritreja, kurām piešķirto punktu skaits arvien pieaug.

Organizācijas veiktajā pasaules preses brīvības pētījumā valstis tika vērtētas pēc vairākiem kritērijiem. Indeksā atspoguļojas žurnālistu, masu mediju un interneta brīvības līmenis, kā arī varas iestāžu ieguldījums šīs brīvības nodrošināšanā un ievērošanā.

Vērā tiek ņemti gan tieši, gan netieši žurnālistu tiesību pārkāpumi, piemēram, fiziski uzbrukumi, apcietināšana un draudi, gan arī mediju tiesību ierobežošana ar cenzūras, laikrakstu eksemplāru konfiskācijas un redakcijās veiktu kratīšanu palīdzību. Indeksa veidotājus interesē arī sodi, kurus saņem žurnālistu tiesību pārkāpēji un ierobežotāji.

Katrā valstī tiek ņemts vērā pašcenzūras līmenis un mediju tiesības izmeklēt un kritizēt, kā arī uz tiem izdarītais finansiālais spiediens.

1985.gadā izveidotās organizācijas "Reportieri bez robežām" galvenā mītne atrodas Francijas galvaspilsētā Parīzē. Šādu reitingu tā publicē jau devīto gadu pēc kārtas.