Rekurzeme.lv ARHĪVS

FOTO: Jaunsargu lauku mācības, atceroties pulkvedi Oskaru Kalpaku

ReKurZeme, portāls

2013. gada 3. aprīlis 09:13

628
FOTO: Jaunsargu lauku mācības, atceroties pulkvedi Oskaru Kalpaku

25. un 26.martā Rudbāržu-Kalvenes apkārtnē notika 414. Aizputes jaunsargu vienības diennakts lauku mācības. Darbības vietas izvēle nebija nejauša, jo šo mācību virsmērķis bija jaunsargu mācību saturu un norisi sasaistīt ar O. Kalpaka bataljona 1919.gada janvāra vēsturiskās cīņas vietām, informē jaunsargu instruktors Laimonis Grundmanis. Mācībās piedalījās 28 jaunsargi un kandidāti no Aizputes, Skrundas un Kuldīgas novadu skolām.

Lai mācības noritētu pareizi vēsturiskā interpretējumā, vienības instruktors iepriekš apmeklējis Latvijas Kara muzeju , konsultējās ar starpkaru vēstures nodaļas zinātnisko līdzstrādnieku  Kārli Dambīti. Tas palīdzējis izvairīties no būtiskām kļūdām, plānojot un organizējot vēsturiska procesa epizodes imitāciju.

25. marta rītā O.Kalpaka vārdā nosauktās Rudbāržu pamatskolas jaunsargi vispirms pieveikuši pārgājienu 5 km no Rudbāržu puses un tikpat tālu ceļu no Kalvenes puses pa vēsturisko Liepājas-Rīgas lielceļu satikās ar pārējiem pie Aizpores kapsētas. Tur pie O.Kalpaka bataljona cīņu piemiņas akmens jaunsargi pārlasīja vēsturisko notikumu aprakstu fragmentus un savas esejas.

Jaunsargs Dāvis Sudmalis no Aizputes vidusskolas runājis par Rudbāržu-Aizpores nozīmi latviešu karavīru cīņās, uzsverot, ka tajā vietā 1919.gada janvārī sākās O.Kalpaka bataljona pretuzbrukums ceļā par Skrundas atbrīvošanu no lieliniekiem.

Emocionāli skanējis Turlavas jaunsardzes Annijas Lapsas teiktais: "Skatāmies to ozoliņu blakus piemineklim. Tas aug par lielu ozolu - ozolu, ko 1994. gada 23. aprīlī šeit iestādīja leģendārais latviešu strēlnieks Ēvalds Valters - pēdējo savā garajā un  latviešu tautai nozīmīgajā mūžā."

Par 1919. gada svarīgākajiem notikumiem un O. Kalpaka pēdējo kauju pie Airītēm, runājusi jaunsardze Lauma Buse no Dzērves pamatskolas, Nils Alencēvičs un Mairis Ziņģis no Rudbāržu pamatskolas.

Pēc piemiņas pasākuma jaunsargu vienība pārvietojušies pa sniegotajiem laukiem līdz netālajam meža ielokam. Pēc nelielām uzkodām sākušies treniņi lauku kaujas iemaņu apgūšanā.

"Saules apspīdētās jaunsargu sejas liecināja par labu noskaņojumu, pildot vingrinājumus dažādu formāciju patrulēšanā, uguns un kustībā uzbrukumā un atkāpjoties, kā arī pirmās palīdzības sniegšanā roku traumās un ievainotā pārvietošanā  uz vietas improvizētām nestuvēm no divām kārtīm un virves," novēroja instruktors L. Grundmanis.

Tuvojoties vakaram jaunsargi saformējušies trīs nodaļās ,kurām instruktors piešķīra nosacīti vēsturiskus nosaukumus: Neatkarības, Cēsu un Studentu nodaļa. Studentu nodaļu veidoja astoņas  meitenes no Aizputes, Rudbāržu un Dzērves skolām. Katrai nodaļai bija savs nodaļas komandieris: Neatkarības nodaļai Sandijs Bružs no Rudbāržiem, Cēsu nodaļai Valdis Prūsis no Dzērves, bet Studentu nodaļu komandēja Annija Lapsa no Turlavas.

Nodaļu veidotie slēpņi, nakts patvērumam un atpūtai atradušies viena kilometra diametrā. Lielāko slēpni bija izveidojusi Cēsu nodaļa, kurā visas nodaļas satikās 26. marta rītā  pēc nakts nodarbībām - patrulēšanas, identificēšanas. Vislabāk veicās Neatkarības nodaļai ,kura vislabāk bija izvietojusi apsardzes dežūru posteņus.  Interesantu izlūkošanu un orientēšanos mežā nezināmā apvidū sekmēja  rāciju, kompasa un kartes lietošana.

Nakts pagājusi pilnmēness gaismā un  nepārtrauktās rūpēs par ugunskuru. Taču 9 grādu sals neesot traucējis jaunsargiem būt modriem, uzturēt sarunas, izmantojot rācijas un daloties  piedzīvojumos ar pārējo nodaļu jaunsargiem līdz pat rītausmai. Trešajā dienā pēc pārgājiena veikta jaunsargu aptauja par pašsajūtu, un neviens par veselību neesot sūdzējies, jaunsargs Arturs rakstījis "jūtos vesels un laimīgs", bet Amanda, Annija un Mairis - "jūtos vesels kā rutks"!
        
414. Aizputes vienības jaunsargi un viņu instruktors saka lielu paldies Neatkarības nodaļas jaunsarga Reiņa Ratnieka tētim Guntim Ratniekam, patruļkuģa "Skrunda" bocmanim, kurš vēlējās iepazīties ar jaunsargu mācībām un sniedza lielu palīdzību mācību procesa norisē, kā arī daloties savā militārajā pieredzē.