Rekurzeme.lv ARHĪVS

Čakstes laukumu veidos valstiskās krāsās

Ilze Vainovska

2010. gada 23. septembris 17:04

878
Čakstes laukumu veidos valstiskās krāsās

Divreiz mazāk betona, nekādu pakāpienu, strūklaka, soliņi, apgaismojums, pirmā Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes piemiņas vieta un iespēja pulcēties līdz diviem tūkstošiem cilvēku, taču nekādu vadlīniju vājredzīgiem cilvēkiem – sola arhitektu biroja “AKA birojs” iecere. Šonedēļ notika sabiedriskā apspriešana Čakstes laukuma rekonstrukcijas projektam Alejas ielā Liepājā.

Arhitekts Andris Kokins skaidroja, ka laukumam izvirzītas prasības gan kā vēsturiskai Liepājas vietai, gan kā laukumam, kur pulcēties 1500–2000 cilvēkiem, gan kā Čakstes piemiņas vietai. Vēsturiskums atjaunots iespēju robežās, galvenokārt ar kompozīciju un celiņu struktūru, taču jāņem vērā, ka laika gaitā ir izjauktas laukuma proporcijas – klāt nākusi teritorija līdz J. Janševska ielai. Rekonstrukcija ļaus pie J. Janševska ielas 7/9 izveidot automašīnu stāvvietas, iepretim 12. vidusskolai paredzēts neliels bērnu laukums ar slīdkalniņu un divām šūpolēm.

Laukumu kā pulcēšanās vietu iezīmēs centrālās strūklakas vieta – rinda ar 19 vertikālām strūklām. Tās pacelsies tieši no zemes līmeņa cauri dzelzs restītēm, bez īpaša baseina vai paaugstinājuma, šī pati vieta pasākumiem tiks nodrošināta, strūklaku izslēdzot. Turklāt tā būšot izgaismota, ar iespējām mainīt strūklu augstumu un veidot latviskus rakstus.

Segumu veidos sarkans granīts, kas mīsies ar iebetonētu baltu olīšu slejām, atgādinot Latvijas karoga krāsas. Celiņus veidos betona bruģis un bruģakmeņi no esošā laukuma seguma.

Čakstes piemiņai tiek veidota sarkana pulēta granīta siena – 1,10 metru augsta, ar iegravētu citātu Prezidenta rokrakstā un parakstu. Pagaidām citāts nav izvēlēts, iespējams, to varētu noteikt balsošana, skaidro A. Kokins. Spožu izteicienu Čakstem ir daudz. Plāksne varētu kalpot kā priekšējā siena skatuvei, paaugstinājumam publisko pasākumu laikā, jo “metrs desmit” esot tradicionālais skatuves, tribīnes augstums.

Pēc rekonstrukcijas Čakstes laukumā būs notekūdeņu savākšanas sistēma, apgaismojums – gan četrus metrus augsti standartveida apgaismes ķermeņi, gan zemi, kas būs veidot no “vandaļizturīga” materiāla. Paredzēti 35 soliņi, taču sabiedriskās apspriešanas laikā tika norādīts, ka izvēlēti soliņi bez roku balstiem, kas sagādā neērtības vecākiem cilvēkiem vai apgrūtina pārsēšanos no ratiņkrēsla uz parka soliņu. Arhitekte Aija Kokina apliecināja, ka nav problēmu izvēlēties soliņus ar roku balstiem, esot arī tāds variants. Izraisījās diskusijas, vai roku balstus vajag visiem soliņiem.

Par soliņiem tika nodēvēti arī vienkārši akmens bluķi apkārt strūklakai.

Vides pieejamības eksperts Andis Dzērve apjautājās, vai celiņos būs iestrādātas vadlīnijas neredzīgiem cilvēkiem, uz ko saņēma noliedzošu atbildi. Arhitekte Gunta Šnipke norādīja, ka toties tūrisma informācija pie laukuma būšot arī Braila rakstā. Celiņi, kas šķērso laukumu, projektā paredzēti 60 centimetrus plati, kas izsauca lielu neizpratni klātesošajos. Uz kādas jaunas sievietes teikto, ka tas ir par šauru dvīņu ratiņiem, G. Šnipke atbildēja, ka dvīņu ratiņos lai tad te nebrauc. 60 centimetri ir par maz, arī lai brauktu ar ratiņkrēslu, norādīja A. Dzērve. “Invalīdiem nekur nav jāsteidzas, viņi var apbraukt apkārt, tur būs platāki celiņi,” atbildēja G. Šnipke. Arhitekti atzina, ka bijusi doma iesēt zāli un celiņus veidot tur, kur cilvēki tos iestaigās. Klātesošie ieteica apsvērt ideju tomēr aizstāt vienā virzienā ejošus divus šaurus celiņus ar vienu platāku.

Ja šobrīd zem betona ir 1500 kvadrātmetru laukuma, pēc rekonstrukcijas puse no tā atkal kļūs par zaļo zonu. Tā arhitekti noraidīja Alberta Altena pārmetumus, ka Liepāja paliek par nedzīvu akmens pilsētu. Tāpat nevietā esot bažas, ka segums būs tikpat slidens un bīstams kā Rožu laukumā – plānots izmantot jau esošās granīta plāksnes, kas pašlaik ierobežo puķu dobes un būšot gana raupjas. Plānots nocirst vien divus bērzus J. Janševska ielas pusē un vienu liepu iepretim Mākslas vidusskolai.

Arhitekti nepieminēja un līdz ar to neviens nekomentēja iecerētās piecas nerūsējošā tērauda plāksnes ar Čakstes citātiem laukuma dienvidu daļā, apmēram pusceļā līdz J. Janševska ielai.

Sabiedriskā apspriešana beidzas piektdien, pēc visu ieteikumu apkopošanas jāizstrādā detalizēts projekts. Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš plāno, ka nākamgad varētu sākties būvniecība, finanses piesaistot no ES fondiem. Pēc viņa teiktā, šobrīd notiek tehnisko projektu izstrāde visiem pilsētas parkiem. Jau notikušas sabiedriskās apspriešanas skvēriem Lielā ielā 14/16, Ventspils ielas parkam. Nākamnedēļ tā plānota Raiņa parkam.

Ieteikumi Čakstes laukuma labiekārtošanai:
·    pāreju celiņus veidot platākus par plānotajiem 60 centimetriem,
·    ieplānot krūmu, dzīvžogu stādījumus, veidojot aizvēja zonas.