Rekurzeme.lv ARHĪVS

Čakstes laukumu Liepājā veidos valstiskās krāsās

Ilze Vainovska

2010. gada 22. septembris 13:53

1102
Čakstes laukumu Liepājā veidos valstiskās krāsās

Divreiz mazāk betona, nekādu pakāpienu, izgaismota strūklaka ar 19 ūdens strūklām vienā rindā, 35 soliņi, apgaismojums, pirmā Latvijas Valsts prezidenta Čakstes piemiņas vieta un iespēja pulcēties līdz pat diviem tūkstošiem cilvēku, nekādas iespējas orientēties vājredzīgiem cilvēkiem – sola arhitektu biroja “AKA birojs” iecere.

Arhitekts Andris Kokins skaidro, ka laukumam izvirzītas prasības gan kā vēsturiskai Liepājas vietai, gan kā laukumam, kur pulcēties 1500–2000 cilvēkiem, gan kā Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes piemiņas vietai. Vēsturiskums atjaunots iespēju robežās, galvenokārt ar kompozīciju un celiņu struktūru, taču jāņem vērā, ka laika gaitā ir izjauktas laukuma proporcijas – klāt nākusi teritorija līdz J. Janševska ielai.

Agrāko laukuma robežu dienvidu pusē iezīmēs pieci nerūsējoša tērauda stendi ar J. Čakstes citātiem. "Likās interesanti tā simboliski atgādināt laukuma vēsturiskās robežas," vērtēja arhitekte Aija Kokina.

Rekonstrukcija ļaus pie J. Janševska ielas 7/9 izveidot automašīnu stāvvietas, iepretim 12. vidusskolai paredzēts neliels bērnu laukums ar slīdkalniņu un divām šūpolēm.

Laukumu kā pulcēšanās vietu iezīmēs centrālās strūklakas vieta – rinda ar 19 vertikālām strūklām. Tās pacelsies tieši no zemes līmeņa cauri dzelzs restītēm, bez īpaša baseina vai paaugstinājuma, tā kā vieta pasākumam tiks nodrošināta, izslēdzot strūklaku. Segumu veidos sarkans granīts, kas mīsies ar iebetonētu baltu olīšu slejām, atgādinot Latvijas karoga krāsas. Celiņus veidos betona bruģis un bruģakmeņi no esošā laukuma seguma.
Čakstes piemiņai tiek veidota sarkana pulēta granīta siena, 1,10 metru augsta, ar iegravētu citātu J. Čakstes rokrakstā un parakstu. Pagaidām citāts nav izvēlēts, iespējams, to varētu noteikt balsošana, skaidro A. Kokins. Spožu izteicienu J. Čakstem ir daudz. Plāksne varētu kalpot kā priekšējā siena skatuvei, paaugstinājumam publisko pasākumu laikā, jo “metrs desmit” esot tradicionālais skatuves, tribīnes augstums.

Vides pieejamības eksperts Andis Dzērve apjautājās, vai celiņos būs iestrādātas vadlīnijas neredzīgiem cilvēkiem, uz ko saņēma noliedzošu atbildi. Arhitekte Gunta Šnipke norādīja, ka toties tūrisma informācija pie laukuma būšot arī Braila rakstā. Pagaidām izvēlēti soliņi bez roku balstiem, taču arhitekti solīja tos aizvietot ar tādiem, kuri būtu ērtāki.

Priekšlikumus laukuma labiekārtošanai var iesniegt domē vēl šonedēļ. Projekts apskatāms līdz ar citām labiekārtojuma iecerēm šeit.

Plašāk lasiet piektdienas, 24. septembra "Kursas Laikā".