Rekurzeme.lv ARHĪVS

Sventājas dziesmas – grāmatēnā

ReKurZeme, portāls

2010. gada 7. augusts 08:31

628
Sventājas dziesmas – grāmatēnā

Izdevniecība “Upe tuviem un tāliem” savā teicēju ierakstu sērijā “Mantojums” pēc “Sibīrijas latviešu dziesmām” nupat laidusi klajā kārtējo CD un DVD izdevumu (sventājnieku sarunvalodā – grāmatēnu) “Pa vējame es dziedāju. Sventājas dziesmas”, atsaucoties uz  izdevniecības pārstāvjiem, raksta portāls "Ir.lv".

Izdevumu sarūpējis tautas muzikas atbalstītājs Ilmārs Mežs, kurš arī lielāko daļu dziesmu pats pierakstījis laikā no 1988. līdz 2006. gadam. Starp teicējiem  jāmin Kristīne Albuže, Ķērsta Balcere, Ķērsta un Andrējš Balči, vēl viena Balčus Ķērsta ar Annu Kurši, kā arī Anna un Niklāvs Vindiģi. Muzicē Miķelis Sležis. Kopējais ierakstu garums ir turpat 3,5 stundas.  

Grāmatēnas 96 lappusēs sventājnieku izloksnē ir Trīs Zvaigžņu ordeņa kavaliera Miķeļa Balčus raksts par Sventājas senāko vēsturi,  I. Meža skats uz Sventāju no Rīgas un apraksts par teicējiem, kurā sulīgā tautas valodā iezīmēti teicēju dzīves gājumi un raksturi. Viss minētais tulkots gan angliski, gan lietuviski. 

Visgalvenais – seko visu dziesmu precīzi teksti, kas  tulkoti arī angliski. Grāmatēnu izdaiļo vairākas īpaši vērtīgas Ausmas Balceres-Skarienes saglabātās fotogrāfijas no Sventājas senatnes, kad vēl bija mode godos greznoties tautastērpos. Bez tam pievienota arī Sventājas apkārtnes karte, kas dod skaidru ainu par senām un mūsdienu robežām.

Neliels citāts no grāmatēna ievada: “Kurzemes jūrmaļa pašā tāļākā launadža stūrē, vēl aiz Rucavas, nu jau Lietavas rubežās, atsaron kāda maģpazīstama, bet tautas kultūras ziņā jo diži turīga sāda – Sventāja, kuŗa, gan atdalīta no Latvijas, jo labi saglabājuse latviešu tradicionālo kultūru, kāda tā bija savos ziedu laikos vēl XX gs. sākumā. Sventājā vēl pirms kaŗa bijis ierasts godos ģērbt tautastērpu un pavisam dzīva vēl bija dziedāšanas tradīcija. Pārdesmit gados rīdzinieki Sventājā ir pasarinkuši bez gala daug skaistu dziesmu, kas viss tapis “ierauts šnor-grāmatā”. Tajā ronamas pāri simtam sventājnieku dziedātās senas un ne tik senas tautas dziesmas, sulīgas ziņģes, pat keļas, rotaļas un daņči. To starpā ir arī septiņas neparastas žemaiču dainas, ko atminējās Ķērsta un Andrējš Balči no savas tāļās bērnības. Visbeidzot ir garšīgais stāsts par vārnu raušanu Kuršu kāpās, ko labi novērojis un atminējis ir Vindiģu Niklāvs.”

Vērtīgais izdevums dos iespēju tautas mūzikas interesentiem Latvijā un arī Lietuvā iepazīties ar daudzām skaistām, tautas balsī dziedātām dziesmām, kas senāk ir tikušas dziedātas arī Rucavā, Nīcā, un vēl plašāk visā Kurzemē. Dažas no dziesmām jau  iekarojušas savu popularitāti – tieši Albužienes dziedātā “Ai, jel manu vieglu prātu” ar grupas “Jauns mēness” starpniecību nu  kļuvusi par vienu no visbiežāk dziedātajām tautasdziesmām. To var novēlēt arī citām dziesmām – lai tās negulētu putekļainos arhīvu plauktos, bet taptu dziedātas arvien no jauna – gan jau reti dzirdamā tautiskā manierē, gan modernās apdarēs.
Izdevumu, kā pierasts, atbalsta Valsts Kultūrkapitāla Fonds, bet Latviešu folkloras krātuve ir laipni atvēlējusi arī ierakstus no saviem krājumiem.

Svinīga ieraksta atvēršana ar lasījumiem tiks rīkota septembrī, kad būs beigusies atpūtnieku sezona un paši sventājnieki varēs izbrīvēt kādu dienu lai aizbrauktu uz Rīgu.