Notvert zivju bendētājus neiespējami; lauksaimniecības ķīmiju Latvijā neanalizē
Pagaidām nav izdevies noskaidrot zivju bojāejas cēloņus Kronbergu dīķī Kazdangas pagasta Cildos. Reģionālā vides pārvalde ieteic vērsties pētniecības institūtā Rīgā, bet tur norāda uz Vāciju.
Jau vēstīts, ka mednieku kolektīva apsaimniekotajā dīķī bojā gājušas simtiem zivju. Cēloņu meklēšanā aktīvi iesaistījās Augu aizsardzības dienesta (AAD) Dienvidkurzemes reģionālā nodaļa. Tās vecākā inspektore Līga Miltoviča apmeklējusi saimniecību “Harms Kurland Farming” un izvērtējusi dokumentus par lauksaimniecības ķimikāliju lietošanu Cildos. Tie apliecinot, ka 5. jūlijā kviešu lauks miglots ar divu veidu fungicīdiem. Taču dokumenti esot sakārtoti atbilstoši visām prasībām. Uz Kazdangas pašvaldības iesniegumu rakstisku atbildi gatavojot AAD vadība.
Pirms neilga laika dokumentu pārbaude notikusi arī SIA “Eglat”, kas apsaimnieko nedaudz tālāk esošos laukus. Arī tur nekādi pārkāpumi ķīmisko preparātu lietošanā neesot atklāti.
Inspektore atzīst, ka pēc lietiem neesot iespējams konstatēt, vai lauksaimnieki ievērojuši noteikto desmit metru aizsargjoslu ap ūdenstilpi un uz tās pusi ejošajiem novadgrāvjiem.
Liepājas reģionālajā Vides pārvaldē ar Kazdangas pagasta pārvaldes pieteikumu iepazinušies 30. jūlijā. Pirmdien, 2. augustā, sagatavota atbilde, kas ieteic dīķa apsaimniekotājiem vērsties pēc palīdzības Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā, lai tur veiktu zivsaimniecisko ekspertīzi.
Zinātniskā institūta “Bior” Kurzemes reģionālās nodaļas vadītāja Indra Vilciņa norāda: lai veiktu analīzes, precīzi jāzina, kāda viela meklējama. Kazdangas pagasta pārvaldes vadītājs Juris Moisejs no AAD saņēmis apliecinājumu, ka dīķim tuvējā laukā lietoti fungicīdu preparāti ar nosaukumiem “Tilts” un “Oriol”. Liepājas laboratorijā viņš noskaidrojis, ka šeit šo vielu klātbūtni noteikt neesot iespējams. Laboratorijas vadītāja pa tālruni sazinājusies ar institūta laboratoriju Rīgā un noskaidrojusi, ka arī citās Latvijas laboratorijās noteikt šo preparātu klātbūtni vai to atliekas nav iespējams. Varot vienīgi palīdzēt nosūtīt paraugu uz Vāciju.
“Esam turpat, kur sākumā. Domāju, ka vides dienestiem šādos gadījumos būtu jāpalīdz vairāk. Kaut vai ar paraugu noņemšanu. Ja tiktu līdz zaudējumu atlīdzības prasīšanai, jebkurš varētu apstrīdēt mūsu pašu ņemtā parauga atbilstību visiem noteikumiem,” uzskata J. Moisejs.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām