Rekurzeme.lv ARHĪVS

"Atštaukas" svin 15 gadu jubileju

Sarmīte Štrausa

2010. gada 29. jūlijs 09:25

1018
"Atštaukas" svin 15 gadu jubileju

Daudz ziedu, laba vēlējumu un vienu otru praktisku dāvanu savā 15 gadu jubilejā saņēma Liepājas aktrišu folkloras kopas “Atštaukas” dalībnieces. Bešā nepalika arī sveicēji – viņiem tika gan skanīgs koncerts, gan neparasts cienasts.

“Īpaši nevienam ielūgumu nesūtījām, tik izziņojām, ka Annas dienā atzīmēsim to piecpadsmit gadu jubileju,” “Namīna” sētā sanākušos uzrunāja “Atštauku” vadītāja Ināra Kalnarāja. Viesu pulkā skanēja gan vācu, gan angļu valoda. Liepājnieki uz šo pasākumu bija līdzi ņēmuši arī savus ārvalstu viesus.

Gaviļnieces bija tērpušās mazāk redzētos viduslaiku stila tērpos un rotājušās ar vārpu un ziedu vainagiem, ko teicās pašas darinājušas pēc floristes Vairas Kārkliņas mācības. Rokdarbu meistares Ira Cīrule un Ilze Jansone arī svētku apmeklētājiem pamācīja, kā gatavojamas ziedu piespraudes no smalka organzas un irstoša lina auduma gabaliņiem. “Tās lina “rozītes” vēlāk dāvināsim jubilārēm,” atklāj I. Jansone.

Mācījās, sadarbojās un dalījās
“Tas sanāca tā vienkārši un dabiski, kā bērns rodas un piedzimst,” folkloras kopas rašanos atceras Marita Lūriņa. Teātrī gatavots Līgo svētku koncerts, un kādam no tā laika režisoriem šķitis, ka vajag kādas jaunas vēsmas un tautas dziesmas var palikt malā. “Tad nu mēs, vecās, rūdītās, sanācām kopā ģērbtuvē un sataisījām savu programmu,” atceras aktrise. Viņa atzīmē, ka visus šos gadus kopas sastāvs nav mainījies: “Nav mums ne klāt nācēju, ne prom gājēju. Vien Iza Bīne aizgāja citā saulē.”

“Tērpi, jā, tie ik pa laikam citi, bet iekšēji neesam mainījušās,” saka Vija Āboliņa. “Par mainīšanos grūti teikt, bet augušas gan esam,” iebilst Austra Pumpure, “un visu laiku esam kopīgi mācījušās, jo folkloru jau līdz galam iemācīties nevar.”
“Bija jau laiki, kad svinējām lepnāk un gražīgāk, kaut vai desmit gadu jubileju, bet visus šos gadus esam bagātīgi izdziedājušas,” saka I. Kalnarāja.

Gandarījumu “Atštaukām” dod diskā ierakstītā programma “Trīs kalniņi noziedēja” un Liepājas pilsētas Kultūras pārvaldes jubilejas dāvana – iespēja ierakstīt jaunu disku. Tautas mākslas un kultūras centra pārstāvis Ilgvars Žilinskis atzīst, ka “Atštaukas” par Liepājas vērtību kļuvušas jau sen, jo, sadarbojoties ar māksliniekiem un lietišķās mākslas meistariem, palīdz latvisko vērtību nozīmi apjaust gan bērniem, gan pieaugušajiem.

“Piespicē” arī jauniem krekliem
Svētku koncertam “Atštaukas” bija izvēlējušās gan tautas dziesmas, gan garākus dziedājumus, kas tautas apziņā jau sen folklorizējušies. Ar lielu sirsnību kopas dalībnieces pieminēja pirms vairākiem gadiem tieši Annu dienā Aizsaulē aizgājušo Izu Bīni. “Katrai no mums ir sava krāsa, Iziņa bija baltā, nu baltās mums vairs nav,” saka I. Kalnarāja.

Ar krietnu ironijas devu kopas dalībnieces pārcilāja un izrādīja “savu pūru”. Piecpadsmit gadu laikā novalkājušās zeķes, blūzes un lakati, jo pat aptuvenu uzstāšanos reižu skaitu Liepājā, visā Latvijā un daudzviet aiz robežām precīzi neviens nav iegrāmatojis.

“Kādreiz bija paredzēts, ka viss šis komplekss tiks nodots tradicionālās kultūras kopēju rīcībā,” atgādina I. Žilinskis, bet patlaban neesot skaidrības, cik ilgi “Atštaukas” varēs darboties “Namīnā”. “Nav normāli, ka šāds kolektīvs līdzekļus savai darbībai var iegūt tikai caur projektiem,” viņš vērtē.

Kultūras pārvaldes vadītāja Lelde Vīksna gaviļnieces varēja iepriecināt ar ziņu, ka jaunu kreklu darināšanai tiek piešķirti 50 latu katrai kopas dalībniecei un visām kopā apmaksāts ieraksts studijā, lai izdotu prezentācijas kompaktdisku.