Satraucas par dzirnezera nākotni
Kazdangas iedzīvotāji ir nobažījušies par zemo dzirnezera ūdens līmeni pie Kazdangas hidroelektrostacijas un slūžu neapmierinošo tehnisko stāvokli.
Pašvaldība fiksē ūdens līmeņa mērījumus un lūgs atbildīgām institūcijām aizliegt hidroelektrostacija darbību. “Manuprāt, tur kāds visus kūda, lai mūs darbību aizklapētu ciet,” pārliecināts SIA “Megate” īpašnieks Andris Mežinskis, trešdien, 17. jūlijā, raksta "Kursas Laiks".
Kazdangas dzirnavu hidroelektrostacija atrodas Kazdangas pagastā, Aizputes novadā uz Alokstes upes, 31 kilometru no ietekas Tebrā un ietilpst Kazdangas vēsturiskajā muižas kompleksā.
2001. gadā Zemkopības ministrija ar uzņēmumu SIA “Megate” noslēdza līgumu par ezera un dzirnavu nomu. Savukārt 2004. gadā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), pārņemot īpašumā Kazdangas muižas kompleksu, ar uzņēmēju pārslēdza līgumu, atļaujot turpināt HES darbību ar iepriekš noteikto termiņu – 50 gadus.
“Šobrīd ezera ūdens līmenis pie Kazdangas hidroelektrostacijas (HES) ir ļoti zems, krietni zem normas,” sašutumu pauž kazdandzniece Māra Tīmane. Viņa pastāsta, ka jau iepriekš novērojusi lielas ūdens svārstības ezerā un piebilst: “Tik kritiski zems, kā šinī brīdī, tas vēl nav bijis.” M. Tīmane pastāsta, ka jau pirms pieciem gadiem puikas salasījuši piecus spaiņus ar beigtiem vēžiem ūdenssvārstību dēļ. “Kad “Megate” krāj ūdeni, vesels upes līkums paliek bez ūdens,” uzsver kazdandzniece Maija Purviņa. Viņa akcentē, ka tas atstāj nelabvēlīgu iespaidu uz zivju vairošanos. “Makšķernieki svārstības un to ietekmi uz vidi redz vislabāk.
Nārsta laikā ikriņi kalst pie meldriem. Kas gan būs Kazdanga bez dzirnezera?” noraizējusies M. Purviņa.
“Pie dzirnavu dambja ir lineāls, kur var redzēt ūdens līmeni. Makšķernieki paši bieži fotografē ūdens līmeni un nu ir jau savākts vesels mērījumu arhīvs,” zina M. Tīmane. Kazdandznieki uzskata, ka arī slūžu stāvoklis nav apmierinošs.
“Pēdējā laikā vismaz 10 iedzīvotāji ir vērsušies pie manis un zvanījuši pat vairakkārt, informējot, ka ūdens līmenis ir zem kritiskās robežas,” stāsta Aizputes novada domes Kazdangas pārvaldes vadītājs Juris Moisejs. Pašvaldība ir apsekojusi objektu, veikuši ūdens līmeņa mērījumu fotofiksāciju, tos datējot un sastādījuši aktu. “Vērsīsimies ar sūdzību Valsts vides dienesta Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldi un lūgsim, lai aizliedz HES darbību,” uzver J. Moisejs.
Plašāk trešdienas, 17. jūlijā, "Kursas Laikā"!
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām