Rekurzeme.lv ARHĪVS

Aizvada Mūzikas olimpiādes novadu kārtu

Ieva Kupše

2014. gada 10. februāris 11:25

841
Aizvada Mūzikas olimpiādes novadu kārtu

Jau trešo gadu Latvijā notiek Mūzikas olimpiāde "Muzicē un saceri!", kas notiek 4. kārtās. Vispirms tā tiek rīkota katrā skolā, tad novadu mērogā. Uzvarētāji tālāk dodas uz reģiona olimpiādi, kas Kurzemes reģionā notiek Ventspilī. Tad seko fināls jeb 4. kārta Rīgā, Latvijas Mūzikas akadēmijā, informē Grobiņas pamatskolas mūzikas skolotāja Anita Elere.

Šajā mācību gadā III Mūzikas olimpiādes 2. kārta notika Grobiņā, kur kopā pulcējās Vaiņodes, Priekules, Aizputes un Grobiņas novadu skolu skolēni kopā ar saviem skolotājiem. Dalībnieku skaits nav īpaši liels, jo ne visas mācību iestādes ir gatavas tik laika un darba ietilpīgam procesam, kas būtībā jāveic jau no septembra, lai olimpiādei sagatavotos.
  
7.februārī Grobiņas pamatskolā olimpiādē piedalījās 8 dalībnieces jaunākajā grupā (12–14 gadi) un tikai viena dalībniece no Priekules vidusskolas vecākajā grupā (15–18 gadi).

Mūzikas olimpiādē ir vairākas nominācijas- par labāko tautasdziesmas izpildīšanu, par interesentāko kompozīciju, labākais mūzikas klausīšanās un teorētiskajos jautājumos. Diplomus saņem par kopvērtējumu visos olimpiādes etapos.
 
A. Elere norāda, ka Mūzikas olimpiādes saturs pa spēkam vispārizglītojošo skolu skolēniem, kas mūziku apgūst papildus. Mūzikas skolotājam jāieliek  milzīgs darbs kopā ar saviem skolēniem, lai sagatavotos visiem olimpiādes etapiem.
  
Pirmajā olimpiādes daļā notiek mūzikas klausīšanās, analizēšana. Jāatpazīst komponists un viņa sacerētais skaņdarbs, jāizanalizē forma, dinamika, temps, jānosaka taktsmērs, utt.Seko solfedžēšana pēc notīm un ritma vingrinājumu izpildīšana.

Otrajā daļā jāizpilda latviešu tautasdziesma a cappella koncertsituācijā, atklājot gan intonatīvo tīrību dziedājumā, gan māksliniecisko izpildījumu, dažādājot katra panta saturu.

Pēdējā daļā skolēni rāda savas oriģinālkompozīcijas, kurās atklājas īpašs radošums. Tiek sacerētas gan dziesmas, gan instrumentālie skaņdarbi dažādiem instrumentiem, gan latviešu tautasdziesmu apdares. Olimpiādes dalībnieki savas kompozīcijas var izpildīt paši, gan lūgt palīdzību citiem, lai realizētu visu, kas iecerēts.Žūrijas pārstāvjiem nenākas viegli novērtēt tieši šīs kompozīcijas, jo tās ir bezgala interesantas un ļoti dažādas.
  
Žūrijas darbu uzņēmās neatkarīgi eksperti: Mārīte Lazdāne – Liepājas  Em. Melngaiļa mūzikas vidusskolas vokālā pedagoģe, Aida Kupiča – Grobiņas pamatskolas mūzikas skolotāja, Inese Krūmiņa – klavierspēles skolotāja Liepājas 2. mūzikas skolā.

A. Elere izsaka lielu paldies kolēģēm, mūzikas skolotājām, kurām pietika uzņēmības un pacietības sagatavot skolēnus olimpiādei – Agritai Hanzovskai un Andai Šintlerei no Priekules vidusskolas, Lienei Vēverei no Aizputes vidusskolas, Landrai Valdmanei no Jura Mātera Kazdangas pamatskolas, Ingai Prūsei no Vaiņodes vidusskolas, kura bija sagatavojusi divas skolnieces. Olimpiādē piedalījās arī Grobiņas pamatskolas trīs audzēknes, ko sagatavoja A. Elere.

Olimpiādes rezultāti:
labākā torētiskajos jautājumos – Luīza Ciemese (Grobiņas pamatskola);
labākā tautasdziesmas izpildītāja – Zane Reine (AIzputes vidusskola);
interesantākā kompozīcija – Lelde Cinovska (Grobiņas pamatskola).

Kopvērtējumā jaunākajā grupā:
1.vietas diploms – Luīza Ciemese (Grobiņas pamatskola);
2.vietas diploms – Lelde Cinovska (Grobiņas pamatskola);
3.vietas diploms – Zane Reine ( Aizputes vidusskola).

Kopvērtējumā vecākajā grupā:
3. vietas diploms – Evita Melluma (Priekules vidusskola).

Žūrija izvirzīja visas diplomu ieguvējas startēt Latvijas III Mūzikas olimpiādes 3. kārtā Ventspilī, kas notiks jau 15. februārī. Lai meitenēm veiksme, radošums un pārliecība par saviem spēkiem un cerams, ka kādai atvērsies ceļš arī uz finālu Rīgā, novēl A. Elere.