Rekurzeme.lv ARHĪVS

FOTO: Vērgalē vēsturi iemūžina skaistās grāmatās

Ieva Kupše

2014. gada 8. aprīlis 10:41

1409
FOTO: Vērgalē vēsturi iemūžina skaistās grāmatās

Vērgales pagastā iedibināta tradīcija dažādus skaistus notikumus iemūžināt goda grāmatās un albumos. Vietējie iedzīvotāji atstāj vēstures liecības nākamajām paaudzēm un muzejam, raksta "Kursas Laiks".

"Ir Goda grāmata, ko knapi var pacelt, un tad vēl ir vairākas grāmatas, kurās atzīmējam pagastā notikušus svarīgus pasākumus," stāsta Vērgales kultūras nama vadītāja Velga Freimane.

Goda grāmatā pirmais ieraksts veikts 1986. gada 13. decembrī. "Ja nepārtraukti būtu ieraksti veikti, tad jau būtu daudzas grāmatas, bet ir bijuši periodi, kad tas nav darīts. Grāmatā apkopoti visi lielie pasākumi – sācies Ģimeņu vakars, atzīmētas pilngadības, bērnības svētki, kas tolaik bija ļoti aktuāli. Te var redzēt, ka daudz bērnu bijuši, bija ļoti modē sveikt 18 gadu jubilejās, un te tas viss ir redzams," teic V. Freimane. "80. gados bija dažādas tradīcijas izpildkomitejās," viņai piekrīt pagasta pārvaldes lietvede Anita Sprudzāne.

Īpaša tradīcija Vērgales pagastā ir Ģimeņu vakariem. Tādi martā notiek gan Ziemupē, gan Vērgalē. Ziemupē pasākumā "Pie ģimenes pavarda" ik gadu visi sanākušie pāri un ģimenes tiek nofotografēti un bildes saliktas vairākos albumos. Šogad notika jau 32. Ziemupes Ģimeņu vakars. Vērgalē ir tradīcija īpaši atzīmēt tos pārus, kuri svin apaļās kāzu jubilejas.

1997. gadā Vērgales pagastā iedibinājusies tradīcija 18. novembrī teikt paldies tiem novadniekiem, kas paveikuši labus darbus. Tiek sveikti Gada jaunietis, Gada sportists, Gada novadnieks. Visi tiek aicināti parakstīties Goda grāmatā. Kopš 2010. gada ierakstītas arī sakoptākās sētas.

"Ja caurskata Goda grāmatu, var redzēt, ka visas lapas skaisti noformētas. Lielāko darbu šeit veikusi skolotāja Ārija Poriņa. Savu roku grāmatu izdaiļošanā pielikušas arī Daiga Lapiņa, Inese Reņķe, Rudīte Bērziņa, Antra Šmite, Vija Jegoruškina un Inese Razma. Cilvēki ar skaistu talantu, kas nav atteikuši savu brīvo laiku," uzskaita V. Freimane.

Vērgales pagasta lietvede un Pāvilostas Dzimtsarakstu nodaļas vadītājas vietniece A. Sprudzāne ir atbildīga par jaunlaulāto grāmatas papildināšanu. "Šeit tiek ierakstīti visi jaunlaulātie, sudrabkāzas, rožu kāzas," viņa teic. Šīs grāmatas pirmais ieraksts datēts ar 1978. gadu, un nu jau aizsākta otrā grāmata. Katram pārim klāt arī bilde no nozīmīgās dienas.

"Un ceturtā grāmata, ko nesīsim uz muzeju, ir Viesu grāmata, kurā savus ierakstus atstāj viesi, kas ciemojušies Vērgales kultūras namā," stāsta V. Freimane. Pirmais ieraksts Viesu grāmatā veikts 1978. gadā, un to atstājuši Liepājas teātra aktieri Ilga Martinsone, Gunārs Borgs. Šīs grāmatas lapās savu vēstījumu atstājuši daudzi sabiedrībā pazīstami cilvēki, piemēram, veselības ministre Ingrīda Circene, mūziķi Artūrs Reiniks, Varis Vētra, māsas Legzdiņas, novadnieks aktieris Voldemārs Šoriņš. Pēdējie ieraksti ir no "Čigānzēniem", burvju māksliniekiem Pecolli un, kā teic V. Freimane, vēsturisks ieraksts, kas tapis 2013. gada martā, no mūziķa Aivara Brīzes. Tās ir atmiņas, notikumi, kas risinās tik ātri, un te var visu redzēt, vērtē vērgalnieces.