Rekurzeme.lv ARHĪVS

FOTO: Diskutē par augstskolu kvalitāti un to sadarbību

Liene Andersone-Kolosova

2014. gada 25. aprīlis 12:20

1797
FOTO: Diskutē par augstskolu kvalitāti un to sadarbību

Piektdien Liepājas Universitātē visas dienas garumā norisinājās zinātniski praktiskā konference "Latvijas augstskolu dažādība kā inovācijas faktors".

Konferencē par izglītības un zinātnes jomu atbildīgie dažādos mērogos – no valdības, Saeimas un Eiropas Komisijas, eksperti, augstskolu un to zinātnisko procesu vadītāji diskutēja par augstākās izglītības pašlaik aktuālām tēmām, kas ietekmē un liecina par pilsētu, reģionu un valsts attīstības līmeni.

Izglītības un zinātnes jomu pārstāvji vadīto diskusiju laikā nosauca četrus galvenos mērķus, uz ko jāvirzās augstākās izglītības iestādēm. Galvenais vadmotīvs, kas valdīja sarunās, bija sadarbības veicināšana dažādos līmeņos un iespēju izmantošana.

Pirmkārt un galvenokārt, kā uzsvēra konferences eksperti, jāstiprina augstākās izglītības kvalitāte, lai tādējādi augstskolas nostiprinātu savu lomu pašvaldību, reģiona, valsts attīstībā un izskolotos zinoši, prasmīgi un galvenais nozarēm vajadzīgi speciālisti.

Otrkārt, augstskolām gan savā starpā, gan citām izglītības iestādēm, gan arī ar pašvaldībām jāstiprina savstarpējā sadarbība. "Tādējādi būs iespējams stiprināt gan augstskolas, gan arī reģiona un valsts attīstību, pilnveidot studiju programmas, kā arī risināt pašlaik pastāvošo tendenci – studentu skaita samazināšanos," intervijā sacīja Izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete. Tāpat ministre uzsvēra, ka augstskolām jāmeklē iespējas, lai pēc iespējas vairāk ieguldītu arī mācībspēku zināšanās un pieredzē.

"Kvalitātes faktors ir cieši saistīts arī ar to, ja par augstskolu ir labas atsauksmes sabiedrībā – no kurienes nākuši, nāk un nāks augstskolu studenti," uzsvēra Liepājas Universitātes rektora vietniece kvalitātes jautājumos Ilma Neimane.

Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents Juris Ekmanis norādīja, ka desmit gadu laikā studentu skaits sarucis teju uz pusi – no 130 tūkstošiem studējošo 2004.gadā, līdz 80 tūkstošiem 2013.gadā. Viņš apstiprināja: "Ir jāpārorientējas no kvantitātes – studentu skaitu – uz kvalitāti, piedāvājot augstvērtīgu specialitāšu apguvi, kas nepieciešamas darba tirgum."

Trešais mērķis, kas arī cieši saistīts ar sadarbību, svarīgi ir attīstīt zinātni un pētniecību studiju programmās, kas ļautu ieviest inovācijas, radītu pārmaiņas un jaunas vēsmas darba tirgū. "Liepājai pašreizējos apstākļos, kad tā "Metalurga dēļ guvusi pamatīgu šoku, būtu ļoti svarīgi piedāvāt alternatīvas, kaut ko inovatīvu. Universitāte noteikti varētu šādu iespēju nodrošināt," sacīja Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka. Vienlaikus viņa uzsvēra – ieguvumi būtu plašos mērogos – pašvaldībā, reģionā, valstī – kā arī institūciju līmenī – starp augstskolu, pašvaldību un jau jauno uzņēmumu.

Ceturtkārt, runājot par darba tirgus tendencēm, Latvijas Darba devēju konfederācijas Kurzemes reģiona koordinatore Sanita Linde un arī izglītības ministre uzskata, ka augstskolām studiju procesā un veidošanā jāiesaista jau esoši veiksmīgi darba devēji, kuri prasu ieviest inovācijas un studentus pēc iespējas labāk sagatavot darba tirgum ar nepieciešamām prasmēm.

Konference notiek Liepājas Universitātei sadarbojoties ar pilsētas domi projektā "Liepājas Universitātei – 60".