Rekurzeme.lv ARHĪVS

Liepājā prezentēs Māra Runguļa vēsturisko detektīvstāstu bērniem "Lapsu kalniņa mīklas"

LETA

2014. gada 9. maijs 07:44

31
Liepājā prezentēs Māra Runguļa vēsturisko detektīvstāstu bērniem "Lapsu kalniņa mīklas"

Šodien, Eiropas dienā, plkst.12 Liepājas bērnu bibliotēkā "Vecliepājas rūķis" tiks atvērta Māra Runguļa grāmata "Lapsu kalniņa mīklas" - vēsturisks detektīvstāsts bērniem, informē izdevniecības "Liels un mazs" kopvede Kristīne Dzene.

Pasākuma īpašie viesi būs rakstnieks Modris Zihmanis - beidzamais no izdzīvojušajiem Īles bunkura partizāniem, kas grāmatas tapšanas gaitā dalījies ar Māri Runguli savās atmiņās, - un kādreizējā Īles partizānu sakarniece, Nacionālo partizānu apvienības Liepājas nodaļas vadītāja Biruta Rodoviča.

Dzene norādīja, ka šī ir pirmā grāmata latviešu bērnu literatūrā, kas stāsta par nacionālo partizānu cīņām pēc Otrā pasaules kara, un tā iekļauta arī nacionālās lasīšanas veicināšanas kustības "Bērnu un jauniešu žūrija" 2014.gada kolekcijā. Rungulis zēniska piedzīvojuma un atklājuma veidolā grāmatā izstāstījis nopietnu vēstures liecību.

Grāmatas darbība norisinās padomju laikā, 1961.gadā, Kurzemē. Liepājas puikas, kas pavasara brīvdienas pavada lauku mājās, kļūst par detektīviem, meklējot pieradināto stirnu buciņu, kas pazudis ugunsgrēka laikā, taču šie meklējumi noved viņus pie citiem atklājumiem - pie noslēpumaina purva salas bunkura un sarežģītiem vēstures notikumiem. Pamazām sāk stāstīt arī omamma un opaps, kas izrādās tajos cieši iesaistīti, taču "ārpus šā ķēķa", kā saka omamma, par to runāt nedrīkst.

Izrādās, daudzi kaimiņi turpina dzīvot līdzās, viens par otra pagātni zinot sāpīgas lietas. Ir arī noslēpumi, kas var maksāt dzīvību. Zēniem pieaugušo rīcību ir grūti saprast, grūti attaisnot. Lēnām viņi sāk saprast, ka pagātnē nekas nav vienkāršs un melnbalts, taču līdz mūsu laikam, kad par to visu varam runāt atklāti, vēl tālu.

Rakstnieks, attēlojot nacionālo partizānu grupas dzīvi mežā, izmantojis daudz dokumentāla materiāla, arī precīzu mežabrāļu bunkura uzbūves aprakstu un citas ar izdzīvošanu saistītas zināšanas. Mākslinieka Reiņa Pētersona ilustrācijas parāda Kurzemes meža noskaņu - brīžiem romantisku, brīžiem skumju. Tās liek domāt par mežā patvērušos cilvēku jūtām un arī par to aizmirstības mežu, kas mūsdienās jau klāj atmiņas par daudziem svarīgiem notikumiem.

Īpašu pateicību par ierosmēm un vērtīgajiem padomiem Rungulis veltījis rakstniekam un nacionālajam partizānam Modrim Zihmanim, kā arī savai mammai un citiem, kuru atmiņas par pēckara gadu brīvības cīņām Latvijā ir izmantotas, rakstot šo grāmatu. Stāstam pievienots arī neliels vēsturnieka Zigmāra Turčinska pēcvārds, kas ļauj īsumā aptvert nacionālo partizānu kara notikumus kopumā.