Kradzes pārtapušas par Karpām – iebraukt aizliegts!
Grobiņas novada domes deputāti vienojušies par ciema statusa anulēšanu vairākām apdzīvotajām vietām.
“Kursas Laiks” devās uz vienu no šīm vietām, lai aprunātos ar cilvēkiem. Ko viņi saka par to, ka vairs nevarēs pretendēt uz ūdenssaimniecību un citu infrastruktūru attīstību apkārtnē?
Liels bija pārsteigums, kad, ierodoties vietā, ko kādreiz dēvēja par Kradzēm, ceļam priekšā – barjera. Ejot ar kājām pa asfaltēto ceļu, apkārt paveras ļoti sakopta aina – mauriņi nopļauti, kociņi un dzīvžogi apkopti. Darbdienas vidū mājās neviena nav. Tomēr pēc brīža no vienas mājas loga krievu valodā paaugstinātā tonī sāk kliegt kāda sieviete: kāpēc nākot un bildējot privātīpašumā? Kad viņai “Kursas Laiks” latviešu valodā skaidro, kas esam un kāpēc ieradušies, viņa vienkārši aiztaisa logu.
Devāmies uz priekšu cerībā sastapt vēl kādu cilvēku, kurš varētu paskaidrot, kas te par ciematiņu un kā dzīvojas Gaviezes pagastā. Pie kādas mājas sastopam vīrieti, kurš arī latviski nerunā un paskaidro, ka zeme pieder privātīpašniekiem un pašvaldībai te vairs nav nekādas daļas. “Senais nosaukums ir Kradzes, tagad saucam par Karpām,” viņš krieviski teic un dodas savās ikdienas gaitās. Pārsteigti par redzēto, dodamies uz Grobiņas novada domi, lai ieviestu kaut kādu skaidrību par Kradzēm.
“Tā kādreiz bija “Boļševika”, zivsaimniecības, lauku teritorija,” skaidro kādreizējais Gaviezes pagasta priekšsēdētājs, tagadējais Grobiņas novada domes deputāts Genādijs Jefimovs. Toreiz bijusi mode, ka lielajām rūpnīcām bija lauku teritorijas, tādējādi nākot palīgā saviem strādniekiem, kuri vēlētos kopt zemi.
G. Jefimovs atceras, ka arī viņam reiz piedāvāts tur iegādāties īpašumu. “Bet es tā padomāju, katru dienu pa to zemes ceļu braukt! Tie biezie ar saviem limuzīniem rītā vakarā braukā. Cilvēkiem tur patīk, platība liela – 0,25 hektāri pie katras mājas – un liels dīķis blakus. Viņiem tā ir sirdslieta – dārziņā padarboties, ražu novākt,” vērtē domnieks.
Servitūta ceļš īpašumam cauri neiet, lai gan pirms kāda laika bijusi mājiņa, kuras īpašniekiem labi samaksāts par īpašumu, lai varētu izveidot savu noslēgtu kopienu un viņš cauri nebrauktu.
“Ciema statusa likvidēšana lielā mērā saistīta ar infrastruktūru,” skaidro Grobiņas novada domes Nekustamā īpašuma nodaļas vadītāja Andra Vārna. Līdz ar ciema statusa likvidēšanu pašvaldībai vairs nav jādara vairākas lietas – nevar prasīt vilkt ūdensvadus un kanalizāciju, tur nekad nebūs skolas vai bērnudārza, bet tai pašā laikā ceļi ir jāuztur kārtībā, pašvaldības ēkas jāapsaimnieko.
Plašāk 14. maija "Kursas Laikā"!
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām