Rekurzeme.lv ARHĪVS

Priekules vidusskolā izzina ūdens noslēpumus

Rekurzeme

2014. gada 26. jūnijs 09:44

1117
Priekules vidusskolā izzina ūdens noslēpumus

Priekules vidusskolā ar Latvijas vides aizsardzības fonda projekta atbalstu "Atbildīgs dzīvesveids" no 17. līdz 21.jūnijam notika nometne „Ūdensēzelīša ceļojums”. 

Izrādās, ka ūdens ēzelītis nav ne ēzelītis, kas ved daudz ūdens, ne piepūšams baseins ēzelīša izskatā, bet vēžveidīgo klases ūdens radījums, kas ir sastopams vairumā ūdeņu visā Eiropā. Ūdens ēzelīši apdzīvo stāvošos saldūdeņus (ezerus, upes, dīķus) un ūdeņus ar vāju straumi.
 
40 dabu mīloši Priekules novada jaunieši sapulcējās nometnē, lai dotos izpētīt, vai arī Priekulē dzīvo šī interesantā ūdens radībiņa, kā arī veiktu dažādus pētījumus saistībā ar ūdeni.

Jau pirmajā nometnes dienā jaunieši ar lielu entuziasmu āva kājās garos zābakus, lai iejustos hidrobiologu lomā. Skolotājas Airitas Ešenvaldes vadībā ar speciālu ūdenstīkliņu palīdzību tika ķerti ūdensdzīvnieki, kuri dzīvo Virgas upes dažādos posmos, un tika ievietoti vanniņās ar ūdeni. Peldošie organismi bija ar ūdensnoteicēja palīdzību jāatpazīst, jānosaka un jāsaskaita. Ar smaidu sejā atgriezās gan tie, kas atraduši pat 17 dažādus ūdens iemītniekus, gan tie, kas piesmēluši kājas, jo visi vienbalsīgi piebilda, ka tas bijis lielisks piedzīvojums. Visvairāk skolēniem izdevās notvert maksteņu kāpurus, mugurpeldes, spāru kāpurus, skorpionblaktis un dažādas dīķgliemežu sugas. Pēc tam ar speciālas formulas palīdzību tika aprēķināts,  kāda ir upes ūdens tīrības pakāpe.

Iepazinām ne tikai ūdensdzīvniekus, bet arī ūdensaugus, kurus tāpat kā ūdendzīvniekus meklējām, noteicām, salīdzinājām to dažādību upes dažādos posmos un, aizpildot speciālas protokola lapas, varējām secināt par upes ūdens kvalitāti. Kopā ar ķīmijas un ģeogrāfijas skolotāju Sandru Grosbergu skolēni noteica upes straumes ātrumu, analizēja upes krastus, platumu, dziļumu, gultni un ar dažādu ķīmisku testu palīdzību noteica dažādu ķīmisku vielu klātbūtni ūdenī. Salīdzinot visus iegūtos datus, priecēja iegūtais rezultāts - Virgas upes ūdenim ir laba kvalitāte.

Iegūtos ūdens paraugus, augu daļas un dažādus vienšūņus apskatījām mikroskopā. Lai skolēni saprastu, kas tieši ir jāierauga, apskates objekts tika parādīts uz interaktīvās tāfeles gan fiksētā veidā, gan kustībā.

Savukārt, lai paplašinātu skolēnu redzes loku, apmeklējām dažādus ūdens kvalitātes uzraugošos uzņēmumus gan Priekulē, gan Liepājā.

Atpūtas brīžos jaunieši arī apguva EKO kosmētikas gatavošanas pamatus, izveidoja somas, kā arī trenējās pareizi šķirot atkritumus, lai turpmāk rūpētos par apkārtējo vidi. 

Pie nometnes dalībniekiem viesojās arī 2 Priekules vidusskolas absolventes. Laura Valuže skolēniem stāstīja par ūdens nozīmi cilvēka organismā, skolēniem bija jānosaka, cik daudz ūdens satur kartupeļi, āboli, rozīnes, un pēc iegūtiem datiem vajadzēja noteikt, kuram pārtikas produktam mēs visvairāk līdzināmies. Iemācījāmies izrēķināt, kāds ūdens daudzums mums katram ir dienas laikā jāuzņem.

Linda Robalte skolēnus iepazīstināja, kā ar speciālu urbīšu palīdzību var iegūt koksnes paraugu un, koku nenozāģējot, noteikt, cik tas ir vecs. Visi, kuri gribēja, varēja to praktiski izmēģināt un noteikt, cik tad veci ir mūsu skolas apkārtnē augošie koki. Linda  arī pastāstīja, kā šo metodi izmanto, lai pēc koka rāmīšiem atpazītu dažādas viltotas gleznas, noteiktu vecumu mēbelēm un spriestu par klimatiskajiem apstākļiem Latvijā. Varējām mikroskopā aplūkot Lindas sagatavotus sīkkrūmu preperātu paraugus, noteikt, cik gadu ir katram krūmam. Uzzinājām daudz interesanta par mežu un kokiem.

Nometnes noslēgumā jaunieši priecīgi atzina, ka apguvuši daudz jauna un iegūtās zināšanas, prasmes un iemaņas noteikti noderēs turpmākajā mācību darbā.

Paldies Priekules novada pašvaldībai, Priekules vidusskolai un nometnes dalībnieku vecākiem par projekta līdzfinansējumu.

Nometnes vadītāja Iveta Brence