Rekurzeme.lv ARHĪVS

Folkloras kopa "Atštaukas" aicina uz Pēterdienas svinībām

Rekurzeme

2014. gada 29. jūnijs 08:10

44
Folkloras kopa "Atštaukas" aicina uz Pēterdienas svinībām

29. jūnijā pulksten 16:00 uz Pēterdienas svinībām folkloras centra „Namīns” pagalmā aicina teju no Norvēģijas atgriezušās „Atštaukas”. Uzstāsies Lejaskurzemes folkloras kopas un piedalīsies ziedu dizaina studija „Liepzars”, kuras vadītāja Vaira Kārkliņa turpinās atklāt Latvijas pļavu augu savdabību. Muzikālu priekšnesumu sniegs Liepājas Tautas teātris, kas ir Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra kolektīvs.

Folkloras kopa „Atštaukas” vasaras saulgriežos viesojās Bergenā, Norvēģijā, lai ar turienes latviešu ģimenēm atcerētos latviešu tradīcijas. Nu „Atštaukas” ir veiksmīgi atgriezušās un aicina pie sevis ciemos „Namīnā”, lai lustētu kopā ar Pēteriem, viņu draugiem un radiem.

Saskaņā ar latviešu tautas tradīcijām Pēteros ir iespēja paveikt visu to, kas nav pagūts Līgosvētkos. Pēterdienā pēdējo reizi tiek izdziedātas līgo dziesmas. Šos svētkus mēdz dēvēt arī par Lapu dienu vai Pērkona dienu, par ko ticējumā  teikts, ka šajā dienā nedrīkst mest kaudzē sienu, citādi pērkons nospers. Arī Pēteri, līdzīgi kā pirms šīs dienas nosvinētie Jāņi, ir jaunu meitu un puišu ieskatīšanās un cerēšanās laiks, kad tiek slēgtas arī derības, kā senlatvieši dēvēja saderināšanos.
Senāk latvieši uzskatīja, ka Pēteros tikai sākas īstais siena un ogu laiks.Senči ticēja, ka šis laiks ir izšķirošs ražai. Ja Pēterdienā līst, būs laba raža, bet slikts siena laiks un otrādi, ja spīd saule, būs labs siena laiks, bet slikta raža. Turklāt, ja Pēterdienā līst, tad līs līdz Annas dienai.

Pēc Pēterdienas dabā sākas pārmaiņas - dienas turpina rukt, lakstīgalas vairs nedzied, dzeguze pārstāj kūkot... sākas vasaras pilnbrieds, pēc kura nāks ražas laiks.

Senos latviešu ticējumos teikts, ka Pēterdienā nedrīkstot zagt, tad Pērkons par to sodot, ka Pēteris sargā ļaudis pret zagļiem un slimībām.

Ināra Kalnarāja
Folkloras kopa „Atštaukas”