Rekurzeme.lv ARHĪVS

FOTO: Izveido pasaku tēlus, kas varētu dzīvot dabas liegumā "Pāvilostas pelēkā kāpa"

ReKurZeme, portāls

2012. gada 13. novembris 10:33

380
FOTO: Izveido  pasaku tēlus, kas varētu dzīvot dabas liegumā "Pāvilostas pelēkā kāpa"

Pāvilostas vidusskolas audzēkņi ar īpašiem darbiem gan zīmējumu, gan veidojumu un eseju stilā godina dabas lieguma "Pāvilostas pelēkās kāpas" piekto jubileju.

Izstādei, ko organizē biedrība "Pāvilostas kultūrvēsturiskais vides centrs", kopumā ir trīs daļas – skolēnu darbi, prominenču uzņemtas fotogrāfijas, kurās atainota Pelēkā kāpa un Nina Koppas no Vācijas un Džoisa van den Berga no Nīderlandes skats uz Padomju laiku topogrāfijas nesakritību ar šobrīd pieejamām kartēm "Nepabeigtā ainava", norāda biedrības vadītāja Marita Horna.

Apceļojot Latviju, N. Koppa un Dž. Van den Berga secinājušas, ka pirms 1991. gada izdotās Latvijas kartes neatbilst mūsdienu kartogrāfiskajam materiālam un ir mērķtiecīgi mainītas, lai atsevišķas vietas tajā neparādītos vispār. Abas pētīja un salīdzināja vecās un jaunās kartes, apmeklēja Padomju laika slēptās vieta un fotografēja. "Fotogrāfijas ir tapušas interesantā manierē, un apmeklētājiem ir iespēja ieraudzīt kaut ko savu," intrigu saglabā M. Horna.

Izstādē apskatāmas arī Latvijā slavenu cilvēku uzņemtas fotogrāfijas. "Tā ir tradīcija, ka iedodam foto aparātu un ļaujam uzņemt bildi," skaidro M. Horna. Tā savu redzējumu par Pelēko kāpu atstājusi bijusī prezidente Vaira Vīķe – Freiberga, politiķi Indulis Emsis un Aigars Kalvītis, kā arī sportists Jānis Vinters.

Interesantus un savdabīgus darbus par pelēko kāpu radījuši Pāvilostas vidusskolas skolēni. Ir gan darbi no jūrmalā atrastiem akmeņiem, kokiem, smilšu veidojumi. Lielākā daļa ir zīmējumi, kas tapuši savdabīgā tehnikā. "Skolēnu uzdevums bija attiecīgi pelēkās krāsās izveidot savu redzējumu par pelēko kāpu, un katrai klašu grupai bija savādāks darbu tapšanas veids,” stāsta skolotājs. Neparastākie darbi tapuši piektajai klasei, kam šī bijusi arī pirmā publiskā izstāde un radījusi vēl papildus satraukumu skolēniem. Viņi veidojuši darbus apvienojot šriftu un zīmējumu, tādējādi atdzīvinot pasaku tēlus, kas varētu mist pelēkajā kāpā. Mākslas skolotājs norāda, ka skolēniem bijis jādomā ārpus ierastajiem rāmjiem, jo, tiklīdz liek zīmēt pasaku tēlus, tā visi zīmē mikimaušus, princeses. Darbs bija jāveido simetriski un spoguļattēlā, kas padarījis zīmējumu vēl neparastāku, jo sākumā pat nevar ievērot uzrakstu "pelēkā kāpa", liekas, ka robots, līnijas kaut kādas savilktas. Sestā klase jau vairāk pievērusies grafiti attēlu veidošanai, bet vecākās klases jau radījušas ainavas par dabas aizsardzības tēmu kāpā grafikas manierē. "Te arī audzinošais faktors šim darbam bija, jo runājām par to, ko drīkst un ko nedrīkst darīt pelēkajā kāpā," stāsta A. Paipa. Viss šis uzdevums skolotājam liekas audzinošs, jo tikai no savas dzimtās vietas apjausmas un cieņas veidojas cieņa pret valsti. A. Paipa teic: "Cilvēki, kuriem nav mazās dzimtenes, nav arī lielās."

Skolēni dabas liegumam "Pāvilostas pelēkā kāpa" veltījuši arī dzejoļus un esejas.

Izstāde kultūras namā būs apskatāma līdz Valsts svētku beigām.