Rekurzeme.lv ARHĪVS

FOTO: Liepājā atklāj jauno biokoģenerācijas staciju

ReKurZeme, portāls

2012. gada 15. novembris 14:37

584
FOTO: Liepājā atklāj jauno biokoģenerācijas staciju

Ceturtdien, 15. novembrī, Kaiju ielā 33 atklāta jaunā SIA "Liepājas enerģija" biokoģenerācijas stacija.

To uzskata par pirmo nozīmīgo soli Liepājas siltumapgādē, lai diversificētukurināmā veidus, izmantojot ražošanā atjaunojamu vietējo resursu – šķeldu, informē uzņēmumā.

Kā uzskata uzņēmumā, tas deva iespēju ar inovatīvām tehnoloģijām modernizēt ražošanas procesu un jau no šā gada novembra par 13 procentiem samazināt siltumenerģijas gala tarifu patērētājiem.

Pie pašreizējās dabasgāzes cenas – 230 lati par 1000 kubikmetriem, siltumenerģijas gala tarifs ir samazināts par 13 procentiem, no 53,17 uz 46,06 Ls/MWh. Šis ir jau trešais siltumenerģijas tarifa samazinājums Liepājā pēdējo divu gadu laikā, kā arī lielākais SIA "Liepājas enerģija" vēsturē.

Biokoģenerācijas stacija gadā saražos aptuveni 60 tūkst. megavatstundas (MWh) siltumenerģijas un 12 tūkst. MWh elektroenerģijas.

Visu saražoto elektroenerģiju uzņēmums nodod "Latvenergo" kopējā tīklā, bet siltumenerģiju izmanto pilsētas centralizētās siltumapgādes nodrošināšanai.

"Zaļās" enerģijas īpatsvars ir 20 procenti no visa saražotā siltuma daudzuma.

"Latvenergo" labprāt līdzīgu biokurināmā koģenerācijas stacijas projektu kā Liepājā īstenotu arī citā pilsētā, šodien "Liepājas enerģijas" stacijas atklāšanas pasākumā teica energokompānijas valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs, vēsta nozare.lv.

Viņaprāt, stacija var kalpot par piemēru citām pilsētām, kuras svārstās un domā, vai pieaicināt "Latvenergo" speciālistus. Viņa vērtējumā stacija Liepājā ir lielisks komercsabiedrības un pašvaldības sadarbības piemērs.

Žīgurs arī vērtēja, ka ar 13% siltuma tarifu samazinājumu, kas līdz ar stacijas darbības sākšanu ir Liepājā, nevar lepoties neviena pilsēta.

Liepājas mērs Uldis Sesks atklāšanas pasākumā norādīja, ka iepriekš siltumapgādes sistēmā bijuši tik milzīgi zudumi, ka tos kauns pat minēt, taču tagad "Liepājas enerģija" kļuvusi par vienu no efektīvākajiem uzņēmumiem.

Anatolijs Suškovs, SIA "Liepājas enerģija" valdes priekšsēdētājs: "Līdz ar šā projekta īstenošanu uzņēmums vienlaicīgi ražo gan elektroenerģiju, gan siltumenerģiju, izmantojot biomasu, kas Latvijā vēl nav plaši izplatīta prakse. Šis projekts, tāpat kā iepriekšējie un plānotie, ir virzīts uz ilgtermiņa attīstību. Ir svarīgi dažādot kurināmā veidus, palielinot energoneatkarību, bet galvenais ir nodrošināt ilgtermiņa rezultātu – drošu, stabilu un konkurētspējīgu siltumapgādi Liepājā".

Uldis Pīlēns, AS UPB valdes priekšsēdētājs: "11 mēnešos realizēts tehnoloģiski sarežģīts projekts, kas ietver sevī pilnu projektēšanas un būvniecības ciklu, iekārtu piegādi, uzstādīšanu, noregulēšanu un nodošanu ekspluatācijā. Tas neapšaubāmi bija liels izaicinājums UPB un tā darbiniekiem. Rezultāts apliecina UPB konkurētspēju sarežģītu, starptautisku projektu realizācijai pašu mājās un arī ārvalstīs. Par to tiešām liels prieks, arī par mums doto iespēju to apliecināt."

Biokoģenerācijas stacijas izbūvi nodrošināja ģenerāluzņēmējs akciju sabiedrība UPB, kas iesniedza saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu un mūsdienīgus tehnoloģiskos risinājumus. Galveno iekārtu ražotāji un piegādātāji - "Kohlbach" (Austrija) un "Turboden" (Itālija). "Kohlbach" projektēja un ražoja tehnoloģiskās iekārtas biokoģenerācijas stacijai, bet "Turboden" kā viens no vadošajiem un atzītākajiem ORC tehnoloģiju ražotājiem pasaulē, izgatavoja un uzstādīja turbīnu elektroenerģijas ražošanai.

Biokoģenerācijas stacijas būvniecību uzsāka 2011. gada novembrī un š.g. 28. septembrī tā ir nodota ekspluatācijā.

Projekta izmaksas ~ 7,4 milj. latu, tai skaitā ES Kohēzijas fonda atbalsts 2,2 milj.latu.