Rekurzeme.lv ARHĪVS

Kosmosa pārtikas pētniekus ieinteresējušas Liepājā ražotās zivis želejā

2012. gada 6. novembris 08:16

396
Kosmosa pārtikas pētniekus ieinteresējušas Liepājā ražotās zivis želejā

Vai, piemēram, karpu želejā ēdīs kosmosā – tāds ir viens no jautumiem, ko sev šobrīd uzdod zinātnieki. Kosmosa pārtikas pētniekus ieinteresējušas Liepājā ražotās zivis želejā. Liepājas uzņēmums LSEZ SIA "Kolumbija LTD" uz Krievijas Lauksaimniecības zinātniski pētniecisko pārtikas tehnoloģiju institūtu nosūtījis vēl 14 dažādus zivju veidus. Produkcija tika īpaši sagatavota izpētes mērķiem, lai kosmosa apstākļos noskaidrotu, kādus produktus uzturā var lietot ne tikai kosmonauti, bet jebkurš cilvēks.

Jau pats fakts, ka Liepājā ražotie zivju konservi varētu nonākt kosmosā, un tur tos varētu gardu muti notiesāt jebkurš no planētas iedzīvotājiem, izklausās mazliet pēc zinātniskās fantastikas vai pasaku stāstiem, taču ar to tam ir mazs sakars. Kosmosa pārtikas pētnieki nodarbojas ar reāliem ēdienu meklējumiem, kas būtu piemēroti ārpus zemes ne tikai kosmonautiem, skaidro uzņēmuma "Kolumbija LTD" līdzīpašnieks Igors Krupņiks: "Tā jau tik televīzijā rāda, ka kosmonauti lidinās, bet īstenībā jau ir radītas kapsulas, kurās cilvēks kosmosā var normāli pārvietoties un radīti dzīvošanai piemēroti apstākļi. Loģiski, ja tā ir iespējams dzīvot, nepieciešama arī normāla pārtika. Ar šādām lietām Krievijā nodarbojas pārtikas institūti jau sen. Tagad jau tā ir starptautiska programma sadarbībā ar Eiropas kosmosa aģentūru un NASA ASV."

Karpa, līdaka, sams un citas zivis želejā ir tās, kas pēc testēšanas iepatikušās Krievijas kosmosa pārtikas pētniekiem. Tam ir loģisks izskaidrojums, uzskata uzņēmuma galvenā tehnoloģe Olga Haričeva: "Mēs uzskatām, ka zivis želejā ir diētisks produkts. Tur ir svaigas zivis, piemēram, sams, kuru izmantojam tikko noķertu dīķī, viņš vēl ir dzīvs. Tāpat arī karpas, līdakas un zušus sagriež gabaliņos, pārlej ar speciālu želejas uzlējumu. Varbūt tāpēc iepatikās, ka šī pārtika nav smagnēja. Tā nesatur eļļu un pārāk daudz sāls. Garšas īpašības un pagatavošanas veids ir tāds, kas neatgādina parastu zivju konservu, bet gan mājās gatavotu zivi želejā."

Iepriekš minētie produkti nesatur arī konservantus, turklāt pašlaik Liepājā top saldūdens zivju audzētava, kas izaudzēs ekoloģiski tīras zivis, kādas nav iespējams iegūt jūrā, okeānā vai citās atklātās saldūdens tilpnēs. Pirmos mazuļus varētu sākt audzēt jau nākamā gada vasarā: "Kad mēs runājam par pārtiku kosmosā, tad tās sastāvā ir jābūt lielai koncentrācijai: olbaltumvielu, ogļhidrātu un citām nepieciešamajām uzturvērtībām, taču tam jābūt pēc iespējas mazākā tilpumā. Zivis tiešām ir piesātinātas ar šiem pozitīvajiem elementiem. Šprotes ir neviennozīmīgs produkts, cik tās ir veselīgas, arī garšo specifiski. Šprotes nebūs tas labākais, ko sūtīt kosmosā. "

Uzņēmums šobrīd saražo aptuveni 170 veidus zivju produktu, turklāt dažādos iepakojumos. Galvenā tehnoloģe atklāja, ka kosmosa pārtikas izpētei sagatavoti speciāli vēl 14 dažādi zivju konservi. Ja Liepājā pārstrādātās zivis izrādīsies noderīgas cilvēku uzturam kosmosā, tad nākotnē tam nāksies pielāgot ražošanu, taču pagaidām par to ir pāragri runāt, uzskata "Kolumbija LTD" pārstāvis: "Mūsu uzņēmumam tas tiešām ir interesanti. Lai nu ko, bet par eksportu kosmosā nedomājām. Pagaidām es nevaru pateikt, ka mūsu konservi kaut kur lidos. "

Zivju pārstrādes uzņēmuma tas ir neikdienišķs notikums, kas kļuvis par zināmu izaicinājumu. Izpētei konservu kārbas no veikala plauktiem neviens nesūta, jo laboratorijas apstākļos kosmosa pārtikai Liepājā zivis sagatavo atsevišķi.