Rekurzeme.lv ARHĪVS

Liepājā ražo mājas makaronus

VALIJA BELUZA

2014. gada 26. novembris 07:00

786
Liepājā ražo mājas makaronus

“Līdz šim bijām mājražotāji, šis statuss atļauj produkciju realizēt tikai pašiem. To arī darījām tirdziņos, bet septembrī devāmies uz VID un teicām, ka gribam saražoto nodot arī trešajai personai – veikalam,” par izmaiņām nesen uzsāktajā makaronu biznesā stāsta Ivika Vasiļauskaite un Ēriks Putris. Kopš septembra beigām olu makaronus ar firmas zīmi “Vilma Anna” Liepājas un apkārtnes iedzīvotāji var iegādāties veikaliņā “Garšo gan” un “Zāļu ielas eko veikalā”.
Latvijā tos pārdod 14 veikalos Rīgas pilsētā un rajonā, Saldū, Jelgavā, Ogrē, Lielvārdē, Rēzeknē, Madonā, atpūtas bāzē “Jāņkalni”. “Strauji izplesties pagaidām neplānojam, lai ir tāda kā ekskluzivitātes piegarša,” piesardzīgi izsakās mazā biznesa pārstāvji.

Milti, olas un roku darbs
Gan jau tā lieta aizies, bet cilvēki jāpieradina, spriež uzņēmīgie jaunieši un atklāj, ka latvisko nosaukumu “Vilma Anna” izvēlējušies par godu savām vecmāmiņām. “Vilma ir manas omītes vārds, bet Ivikas omīte no Sikšņiem ir Anna. Mums joprojām ir labas attiecības ar vecvecākiem,” priecājas Ēriks Putris.
No veikalu masveida produkcijas mājas ražojums atšķiras ar to, ka mīklas sastāvā ir daudz olu – 33 procenti. Vienā paciņā ietilpstošajiem 400 gramiem makaronu izmantotas četras olas, kas šos makaronus padara ļoti sātīgus. Sloksnītes ir biezākas, bet divpadsmit minūtēs izvārīt var. No vienas paciņas sanākot trīs līdz četras palielas porcijas. “Vidzemē vēl divi uzņēmēji nodarbojas ar mājas makaronu ražošanu, bet mūsējie atšķiras arī ar to, ka mīklai nemaz netiek pievienots ūdens, sastāvā ir tikai augstākā labuma milti un olas. Nevis olu pulveris. Tas gan saīsina realizācijas termiņu – jāizlieto četros mēnešos. Ar makaronu izgatavošanu nodarbojos tikai es. Mīklas pikucīti laižu caur griežamo mašīnu, pēc tam sloksnītes prātīgi dabīgā veidā izžāvēju. Vakaros pēc darba fasējam maisiņos. Ērika ziņā ir tirdzniecība, jo viņa pamatdarbs saistīts ar tirdzniecību un runāšana viņam padodas labi,” atklāj I. Vasiļauskaite. “Abi atceramies, ka bērnībā bija mājās gatavoti makaroni, bet nevienu recepti nekopējām – lai atšķirtos.” Šis variants esot tapis ļoti daudzu mēģinājumu rezultātā. Process ir lēns, vienā vakarā varot uztaisīt līdz divdesmit paciņām, un pasūtījums pašlaik mazliet pārsniedzot pieprasījumu. Iepakojuma dizainu izstrādājusi Ērika māsīca.

Pie septiņiem veidiem neapstāsies
Jaunie uzņēmēji palepojas, ka zīmols “Vilma Anna” pilnībā atbilst apzīmējumam “ražots Latvijā” un izdevies produkciju padarīt interesantu, pievienojot dažādas garšvielas, garšaugus. Pirmie izgatavoti klasiskie makaroni, tad pamēģināts variants ar dillēm. Nu jau bez tiem tiek piedāvāti arī krāsainie – ar kaltētu baziliku, ar papriku, ar kaltētiem tomātiem, ar kariju. Pēdējais sortimenta papildinājums – ar linsēklām, kas dod vieglu riekstu piegaršu.
“Vēl jāpēta pircēju gaume, bet, iespējams, drīzumā taps arī spageti un saldie makaroni. Mūsu draugi un vecāki ir pirmie degustētāji – eksperimentālie trusīši. Dzīvojam vienā mājā ar Ērika vecākiem, devām viņiem pagaršot makaronus ar linsēklām, nesakot, kas tur klāt. Garšoja.”
Doma par uzņēmējdarbību Ērikam Putrim radusies tikai šā gada aprīlī, un jau maijā tirdziņos piedāvātas pirmās makaronu partijas. “Man pašam ļoti garšo makaroni, izpētījām tirgu un sapratām, ka izvēle nav diži liela. Internetā atradām un pasūtījām ar roku griežamu makaronu mašīnu, un sākās eksperimenti. Kamēr īsto recepti izdomājām, kamēr mīkla vajadzīgajā konsistencē izdevās, gan pašiem brāķīšus nācās apēst, gan ārā izmest,” atceras Ē. Putris.
Formalitāšu nokārtošana nav apgrūtinājusi. Tāpat arī nelielās ražošanas telpas pielāgošana Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām, remontu veikuši saviem spēkiem. Lai viss atbilstu normatīviem, pirms tam izieti higiēnas prasību kursi. Aizņēmums biznesa uzsākšanai nav ņemts. Enerģiskie jaunieši neslēpj, ko pačukstētu Ziemassvētku vecītim: “Būtu labi tikt iekšā kādā tīklā, piemēram, “Rimi” lauku labumu veikaliņos “Klēts”, arī kādā restorānā. Ivikai noderētu mīklas gatavošanas tehnika.”