Hala Madrid! Aiziet, Madride!
Katra futbola līdzjutēja svēts pienākums un sapnis ir vismaz vienreiz dzīvē doties uz kādu no futbola lielvalstīm. Domāts – darīts! Pērkam biļetes un dodamies uz futbola meku – Madridi, lai dzīvajā izpildījumā noskatītos spāņu karaliskās komandas “Madrides Real” spēli un pie reizes piepildītu vienu no seniem sapņiem – paviesoties skaistajā Spānijas galvaspilsētā. Ierodoties pilsētā pirmoreiz, var noreibt galva no apkārtesošā – debesskrāpji mijas ar seno arhitektūru un zibenīgais metro sacenšas ar negurstošo kāju dipoņu un nebeidzamo madridiešu plūsmu. Mūsu ierašanos pilsētā vēl patīkamāku padarīja siltā saule, kas patīkami sildīja un ļāva aizmirst, ka ir decembris un Latvijā salst un putina sniegpārslas. Tomēr, lai justos nedaudz mājīgāk, līdzi bijām atveduši Liepājas spēcīgos vējus, kas Madridei šķita pavisam neraksturīgi.
Futbols lielam un mazam
Salīdzināt mūsu futbolu ar spāņu spēli ir neiespējami. Tās emocijas, kas pārņem, ierodoties vēsturiskajā un neticami milzīgajā Santiago Bernabéu stadionā nav aprakstāmas! Madridē futbols nav tikai spēle, tā ir tikpat svarīga dzīves sastāvdaļa kā mīlestība, ģimene un darbs. Jau vairākas stundas pirms “Madrides Real” un “Celta de Vigo” cīņas, uz kuru ieradāmies arī mēs, cilvēki pulcējās ap stadionu, dziedāja līdzjutēju dziesmas, pūta taures un izkliedza atbalstu komandai.
Ir ļoti interesanti pavērot publiku, kas ieradusies uz spēli. Redzami visi iespējamie vecumi – no maziem, aptuveni četrus gadus veciem bērniem, kas ieģērbti komandas krāsās, līdz vecām kundzītēm, kas savā spāņu temperamentā jūt līdzi favorītiem un nebaidās kliegt un komentēt spēles gaitu. Līdzjutēji ir aktīvi, visu spēles laiku viņi nepārtraukti dzied dziesmas un izkliedz saukļus. Arī pēc spēles viņi pakavējas stadionā, lai sagaidītu spēlētājus pie izejas.
“Madrides Real” mājas stadionā ietilpst 80 tūkstoši skatītāju, tas ir nedaudz vairāk kā Liepājā iedzīvotāju. Šķiet, jautājums par to, kāda ir atmosfēra, kad 80 tūkstoši līdzjutēju reizē priecājas par gūtajiem vārtiem, ir lieks. Spēles 90 minūtes paiet kā viens mirklis, un tu saproti, ka pats esi ierauts spēlē un sāc ilgoties pēc nākamās iespējas skatīties futbolu tik neaizmirstamā atmosfērā, kāda valda Santiago Bernabéu.
Tirgus ar dvēseli
Spānijas galvaspilsēta ir ļoti brīnumaina un pārsteigumiem pilna, tajā saplūst dažādi cilvēki un vēl dažādāki temperamenti. Kā viens no obligātiem tūrista pienākumiem ceļvedī tika atzīmēts iknedēļas tirgus apmeklējums – El Rastro, kurā sastopama kolorīta sabiedrība un kurā valda ļoti interesanta, senatnīga gaisotne.
El Rastro notiek katru svētdienu vienā no vecpilsētas daļām uz ielām. Bijām iedomājušies, ka tas būs neliels tirdziņš ar dažiem tirgotājiem, tomēr izrādījās, ka tas ir kārtīgs tirgus – vairāku kvartālu garumā, kur cilvēks var iegūt, ko vien sirds kāro. Piemēram, iepazīties ar ļoti omulīgiem un draudzīgiem spāņu amatniekiem, kuri savas prasmes izrāda pircējiem un nepagurstoši aicina aplūkot un iegādāties viņu preci. Var iegādāties dažādus keramikas un stikla darinājumus madridiešu gaumē, nopirkt somas un apģērbus tautiskos rakstos un pat iegādāties īstu ādas jostu, kuru meistars turpat uz vietas piemēros taviem apkārtmēriem un gaumei, lai viss būtu perfekti.
El Rastro ir arī daži kvartāli, kuros iespējams iegādāties dažādas lietotas lietas, sākot no apģērbiem un mājas tekstila, beidzot ar grāmatām, traukiem, mēbelēm un pat biljarda galdiem. Ļoti aktuāls ir arī antikvariāta placis, kurā veidojas rindas un cilvēki vēlas iegūt priekšmetus ar senu elpu. Novērojām, ka tiek pārdotas visdažādākās lietas: viens tirgo vecās grāmatas vai skaņu ierakstus, cits līdzi atnesis servīzes ar skaistiem zīmējumiem un kristāla glāzes. Tirgū valda liela kņada un drūzma, tāpēc tiem, kas uz turieni dodas, jābūt pacietīgiem, jārezervē daudz brīva laika un jābūt gatavam pagrūstīties, lai iegūtu noskatīto preci.
Bauda vēderam
Spānija ir arī gastronomisko izvirtību zeme, tāpēc vēl viens obligāts nosacījums bija kārtīga našķēšanās un izēšanās. Lai nodomu piepildītu, devāmies uz seno ēdienu tirdziņu Mercado de San Miguel, kurš darbojas kopš 1915. gada. Mūsdienās gan Mercado ir nedaudz mainījies un atrodas zem metāla jumta un stikla sienām, tas atgādina stilīgu iepirkšanās centru, tomēr savu senatnīgo šarmu nav zaudējis, jo atrodas greznā vecpilsētas daļā, kurā valda karaliska aura. Protams, pārtikas cenas nav no zemākajām, tomēr šīs vietas apmeklējums ir baudījums gan acīm, gan vēderam. Pamielojām savas acis ar skaistiem pīrāgiem, kūkām un kūciņām un nogaršojām brīnišķīgas jūras veltes. Tirdziņā, šķiet, atrodami pilnīgi visi iespējamie jūras iemītnieki, kurus droši var ēst: austeres, gliemeži, lieli un mazi, zivis, garneles, tuncis, jūras eži, zobenzivis un astoņkāji un pat tādi radījumi, kas izskatījās pēc ne pārāk glītiem tārpiem un apetīti it nemaz nerosināja.
Visi produkti tiek pagatavoti turpat tavā acu priekšā, tāpēc apmeklējums kļūst vēl interesantāks. Izmantojām izdevību un vērojām, kā tiek tīrītas austeres, lipināti makaroni, tīrītas zivis un ceptas garneles. Daudzi tūristi ierodas šeit, tikai lai apskatītos, citi pavada Mercado vairākas stundas, lai lēnām nobaudītu visus ēdienus un pagaršotu visus piedāvātos spāņu vīnus. Izrādās, ka Mercado de San Miguel telpās bieži vien notiek arī koncerti un dažādas izstādes, tāpēc apmeklētāji var apvienot lietderīgo ar patīkamo un ierasto tirgus apmeklēšanu padarīt daudz interesantāku nekā parasti.
Valoda nav šķērslis
Ierodoties Madridē, sapratām, ka liela daļa vietējo iedzīvotāju slikti runā angliski. Sākumā baidījāmies, ka tas traucēs saziņai un būs grūtības, tomēr izrādījās tieši pretēji – tas visu padarīja vēl interesantāku! Spānijā cilvēki ir ļoti atvērti un nekautrējas. Ja viņi kaut ko nesaprot, tad pavisam vienkārši tā arī parāda, vienalga, vai ar sejas izteiksmi vai rokām, bet viņi parādīs, ko domā.
Kad nokļuvām viesnīcā, izrādījās, ka meitene, kas mūs sagaidīja, ne vārda neprot angliski un arī mūsu jautājumus viņa nesaprot. Viņai gan tas netraucēja, un viņa reģistrēja mūs, apskatot pases un cenšoties izburtot, kas tajās rakstīts, cenu par viesnīcu uzrakstīja uz lapas un interneta paroli parādīja uz jau iepriekš sagatavotas kartītes. Citu saziņu mums nevajadzēja.
Līdzīgi bija arī ar vairākiem pārdevējiem vai muzeju apsargiem, kas sākumā pienāca klāt, aizrautīgi sāka mums spāniski kaut ko stāstīt, bet, kad mēs pajautājām, lai pārtulko angliski, iesmējās, atmeta ar roku un noteica: “No, no, english no!” (Nē, nē, angliski nē) un turpināja savu sakāmo spāniski. Brīžiem pat šķita, ka viņiem ir vienalga, vai mēs viņus saprotam, galvenais – lai ir, ar ko parunāt.
Interesants atgadījums bija arī ar kādu spāņu večiņu, kuru sastapām autobusu pieturā. Uz Mercado de San Miguel tirgu bijām plānojuši doties ar autobusu, taču nekādi nevarējām tikt skaidrībā ar to, vai esam īstajā pieturā, tā nu sēdējām uz soliņa un centāmies izburtot autobusu sarakstu. Pienāca kundzīte un spāniski mums kaut ko jautāja, mēs, protams, atbildējām, ka spāniski nesaprotam, runājam tikai angliski. Večiņa nelikās traucēta, apsēdās blakus un turpināja runāt. Tā kā mums abiem ir pavisam nelielas spāņu valodas zināšanas, sapratām, ka viņa grib uzzināt, ko mēs meklējam. Nosaucām atslēgas vārdus “Mercado de San Miguel”, uz ko kundze atbildēja “O, muy costoso!” (O, ļoti dārgi!) un norādīja uz autobusu ar trešo numuru un iekāpa tajā. Devāmies līdzi. Autobusa vadītājs bija ļoti izpalīdzīgs un spāniski ieteica stāvēt viņam blakus, viņš pateikšot, kad jākāpj ārā. Tā arī darījām. Kad izkāpām ārā, redzējām, ka arī mūsu draudzene, vecā kundzīte, izkāpj. Sākām riņķot pa ielām un meklēt, kur tad īsti Mercado slēpjas. Pa ceļam iemaldījāmies suvenīru veikalā un pa logu ievēroju, ka kundzīte stāv pie veikala, nodomāju, ka viņa arī vēlas ko nopirkt. Pēc suvenīru iegādes devāmies tālāk, kad pēkšņi dzirdu: “Hei, chica, chica!” (Hei, meitenīt!), pagriežos, un tur stāv večiņa un rāda pāri laukumam: “Mercado, Mercado!” Izrādās, ka kundzīte par mums uztraukusies un gribējusi palīdzēt atrast tirgu, tādēļ braukusi līdzi un pieveda pie pašām durvīm. Lūk, tik viesmīlīgi pret mums izturējās spāņi! Domāju, mēs tur vēl atgriezīsimies.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām