Rekurzeme.lv ARHĪVS

Ieaužamies Eiropā

VALIJA BELUZA

2015. gada 21. janvāris 07:00

149
Ieaužamies Eiropā

“Ak, cik forši nosauļojos Turcijā!” “Zini, apskatīju slavenās Ēģiptes piramīdas!” “Eh, paklīdu gar debesskrāpjiem 5. avēnijā Ņujorkā!” “Ķīnas mūris – tas ir kaut kas!” Ja kāds sāk pārāk dižoties ar ārzemēs gūtiem iespaidiem, kas, nenoliedzami, paplašina redzesloku un ir vērtīgs piedzīvojums, man mēle tā vien niez pajautāt: bet ko ievērības cienīgu pēdējā laikā esi redzējis Latvijā?
Viens no objektiem, ko der iepazīt, manuprāt, ir Gaismas pils. Dažam par to saldskābs viedoklis: skaista, bet nesamērīgi dārga celtne. Vēl viens burkāns, kas lauku jauniešus kārdinās neatgriezties dzimtajā pusē. Atkal tiem rīdziniekiem, kas jau tā sirgst ar pārākuma sajūtas sindromu, būs iemesls celt degunu gaisā.
Mūsu dzīves kvalitāti nosaka izvēle, un kārtējo reizi esam tās priekšā: vai nu turpināt maziski, provinciāli burkšķēt, vai objektīvus secinājumus izdarīt pēc šīs tautas gara mantu krātuves apskates klātienē. Pilnīgāks iespaids par Latvijas Nacionālās bibliotēkas vērienu radīsies, ja ekskursiju pa iespaidīgo ēku ieplānosit pēc pusgada, kad beigsies Latvijas prezidentūra EP. Pašlaik Gaismas pils pirmie trīs stāvi apmeklētājiem nav pieejami: tur šiverē uzvalkos un kostīmos tērpti ierēdņi un tautu priekšstāvji.
Mums virsdrēbes jāatstāj garderobē, bet somas – seifiņā. Tālruni, naudas maku un citas vērtības drīkst ņemt līdzi, bet ar nosacījumu – tikai speciālā caurspīdīgā mapē. Kad pēc personas apliecinoša dokumenta uzrādīšanas kaklā uzkārta pazīšanas zīme “Apmeklētājs”, liels, moderns lifts ar stiklotām sienām un gandrīz nedzirdamu skaņu nogādā vajadzīgajā augstumā, bet kāju izlocīšanai itin labi noder arī ērtas kāpnes.    
Interjerā neuzbāzīgi dominē latviski akcenti. Katrā stāvā acis piesaista sienu elementi atšķirīgā krāsā, kas simbolizē mūsu latu papīrnaudas toņus, bet grīdas segums atgādina drellī austa lina rakstu. Tas viss tik organiski iekļaujas, nebaidos šo vārdu, pasaules līmeņa arhitektūras šedevrā, ka saproti – jā, Latvija ieaužas Eiropas audumā.  
Viena no centrālā ēkas elementa – ātrija jeb slēgtā iekšpagalma – stikla sienas saturu piecu stāvu augstumā veido projekta “Tautas grāmatu plaukts” laikā saziedotās grāmatas. Augšstāvu plašie logi sniedz lielisku skatu uz galvaspilsētu, un visur ņirb modernas tehnoloģijas un ērtības. Tā mūzikas nodaļā iespējams ne vien tikt pie plaša nošu materiāla, bet arī atsevišķā telpā ar skaņu izolāciju izmēģināt skaņdarbu ar turpat esošiem in­strumentiem.
Milzums krāšņu iespaidu! Manējo topa augšgalā – leģendārā Dainu skapja oriģināls. 1880. gadā Maskavā pēc paša Krišjāņa Barona veidotā zīmējuma izgatavoto mēbeli, kas glabā 268 815 lapiņas ar tautasdziesmām, aptaustīt neļauj stikls, bet bijību tas, vienalga, izraisa. Otrajā vietā lieku cienījama izmēra globusu. Mērogs 1:16,495000. Desmit tūkstošus vērtais zemeslodes virsas telpiskais modelis iegādāts par ASV dzīvojošas tautietes Maijas Paegles ziedotajiem līdzekļiem un veltīts viņas vecāku piemiņai. Kārlis Paeglis bijis Latvijas armijas topogrāfs.