Rekurzeme.lv ARHĪVS

Māk ieraudzīt un pielietot

ANITA PLATACE

2015. gada 21. janvāris 07:00

3559
Māk ieraudzīt un pielietot

Pašlaik populārā rokassprādžu “Loom bands” jeb aproču no gumijas riņķīšiem pagatavošana kļuvusi par aizraušanos arī Dacei Mētrai Čivželei. Ar to viņas vaļasprieki gan neaprobežojas.

Matemātikas skolotāju Daci Mētru Čivželi Vaiņodes vidusskolā pazīst kā mācību grāmatu autori, aizrautīgu fotogrāfi un rokdarbnieci, viņas veikums ne reizi vien izlikts apskatei kolēģiem, skolēniem un skolas viesiem.

Prasa līdzekļus
Šovasar Vaiņodē ciemojusies meitenīte Linda no Vācijas un spēlējusies pagalmā kopā ar Daces mazmeitām. Viņas pievērsušas vecmāmiņas uzmanību, ka Linda spēlējas ar gumijām, un Dace palūgusi, lai iemāca viņai arī. Pirmie pinumi tapuši no mājās sameklētām tievām matu gumijām, uzliktām uz pirkstiem. Veikalos speciālo gumiju paciņa sākumā maksājusi trīs eiro, nu varot dabūt par 80 centiem. Tad ieinteresējusies un nopirkusi pirmo “Loom bands” kasti par 15 eiro, kurā gumiju pīšanai dots speciāls statīvs.
“Tas ir dārgs vaļasprieks. Dažādās vietās cenas atšķirīgas, vajag atrast, kur lētāk,” interesentiem iesaka Dace. Taču var nepirkt speciālos komplektus, bet gumiju fiksēšanai izmantot, piemēram, zīmuļus, tamboradatas.
Daudzveidīgie rokassprādžu teh­niskie risinājumi atrodami interneta vietnē “YouTube”. Labākie paraugi gan esot no turienes izņemti ārā un nav vairs atrodami. Dace rokassprādzes darina pēc parauga, bet vienu veidu izdomājusi pati. Gadījies, ka, taisot pēc viena parauga, sanāk pavisam kas cits – “un ar’ nekāda vaina”.

Taisa katru vakaru
Skolotāja savu aizraušanos neslēpj un, uzlikusi izgatavotās rokassprādzes, dodas gan mācību stundās, gan uz skolotāju sanāksmēm. Skolēni, kuri arī aizraujas ar šo nodarbi, prasot skolotājai, lai pamāca.
Simetrija, secība, atmiņas trenēšana – Dace nosauc labumus, ko šī nodarbe dod, no matemātikas viedokļa. Tas nav mehānisks process, visu laiku jādomā līdzi, viņa uzsver.
“Kas gan nav indīgs!” Dace “atspēko” medijos izskanējušās bažas par gumiju kaitīgumu. Ir gumijas, kas tumsā spīd, bet ne tādā mērā, lai izmantotu atstarotājos.
Kad vaicāju, kas šajā procesā “paņem”, Dace neslēpj: “Par to es brīnos. Māku daudzus rokdarbus, bet kas mani pie šī velk? Jau pusgadu katru vakaru sēžu un taisu.” Radi sakot: kur tu liksi? Jo praktiskas vērtības šiem darinājumiem nav.
Pie mums šī aizraušanās atnākusi no Eiropas, kur tā zināma jau sen. Kolēģe vasarā ciemojusies Itālijā un ieraudzījusi – bērni sēž pludmalē un ķimerējas ar gumijām. Tā var būt atkarība,” pieļauj Dace.

Noder stundās
Daces aizraušanās ilgus gadus ir fotografēšana. “Es visu savu dzīvi lieku albumos.” Pēdējais ir ar numuru 85. Tie tiek cilāti un pārlūkoti visos salidojumos. Iemūžināti ne tikai kolēģi un ģimene – vīrs, meita, dēls un septiņi mazbērni, bet arī puķes, jūra. Skaistākā vieta pasaulē ir Kalvene, secina Dace. Tur bildēs tverts gan ceļš uz tēva mājām, gan apkārtnes daba.
Daces rokdarbi top ne tikai adīšanas un tamborēšanas, bet arī knipelēšanas un frivolitē tehnikā. Viņa sapratusi, ka savus darbiņus nedrīkst turēt “pagultē”, ka tie ir jārāda un jādāvina citiem. Baltie rokdarbi – tamborējumi – skolā reiz izlikti izstādē ar nosaukumu “Mana balta māmuliņa mani balti audzināja”.
Dacei piemīt spēja ieraudzīt lietas, kam citi paiet garām. Aizputē no kādas mantu kastes izcēlusi un par pieciem santīmiem nopirkusi lidojoša putna figūriņu ar pārsteidzošu īpašību – tā atbalsta punkts ir knābja gals. Veikalos Dace prot ieraudzīt vienkāršas lietas, kas lieliski noder mācību stundās. Piemēram, ar rotaļu trauciņiem var demonstrēt līdzīgas figūras.
Skolotājas rakstāmgalda atvilktne skolā glabā dažādus “niekus”, kas noder gan demonstrēšanai, gan prāta vingrināšanai.
Mazbērniem esot prieks skaitīt, cik vecvecāku dzīvoklī ir pulksteņu – tie iegādāti lielā skaitā.
Dacei patīk peldēties arī ziemā, bet citos gadalaikos jūras krastā viņa meklē kolekcionējamu materiālu – akmeņus. Ņem ne kuru katru, bet tādus, kam daba jau “izurbusi” caurumiņu. “Jāmāk ieraudzīt!” saka Dace.