Ziņo par utu izplatību bērnudārzā
“Jau otro reizi no dārziņa atnesa utis, tur reāli karantīnas tiek izsludinātas!” “Kursas Laikam” ziņo kāda mamma, kuras bērns apmeklē bērnudārzu Liepājā. Speciālisti skaidro, ka striktie kontroles pasākumi ir pagātne – tagad svarīgākais ir nepārkāpt cilvēktiesības un nelikt justies bērnam nepatīkami. Bet apkarot pedikulozi mūsdienās ir vieglāk nekā jebkad.
Utis bērnu starpā pārceļo tiešā kontaktā – piemēram, spēlējoties vai izmantojot vienu un to pašu suku, utis pārlien arī uz drēbēm, stāsta izglītības iestāžu medicīnas māsu koordinatore Raja Šēle. “Tās iegūst sadzīviskā kontaktā. Gnīdas, tiekot saskarē ar asinīm, attīstās ļoti ātri. Savā pieredzē esmu redzējusi, ka bērnam matos gnīdas ir kā krelles. Tad liekas – kā vecāki to var nepamanīt: vai tad matiņus nemazgā vai galviņu nenoglauda?” atklāj medmāsa. Viņa pastāsta, ka agrāk bija ļoti stingras prasības un procedūras, kas jāveic pedikulozes gadījumā, savukārt mūsdienās bērnu vecākiem var tikai ieteikt, kā rīkoties, nekādus noteikumus nedrīkst uzstādīt. “Protams, ka tā ir grūtāk, mums nākas uzticēties vecākiem, ka viņi korekti parūpēsies par situāciju un atbrīvosies no utīm ilglaicīgi, nevis tikai izķemmēs matus.” Ja bērnam atklāj utis, viņu nedrīkst izolēt no kolektīva, tomēr R. Šēle iesaka vienoties ar vecākiem, lai tie uz laiku, kamēr atbrīvojas no kukaiņiem, savu atvasi uz izglītības iestādi nesūtītu.
Nedrīkst pārkāpt tiesības
Ministru Kabineta noteikumi paredz, ka obligātā medicīniskā pārbaude, lai noteiktu, vai personas matos un drēbēs nav utis, ir jāveic izglītojamajiem, uzsākot mācību gadu vispārējās pamatizglītības iestādē, un bērnam pirms iestāšanās pirmsskolas izglītības iestādē (PII) vai pirms piedalīšanās bērnu nometnē. Šī medicīniskā pārbaude jāveic māsiņai, bet, ja izglītības iestādē nav atsevišķs medicīnas darbinieks, kā tas ir vairumā pagastu, šis pienākums jāuztic ģimenes ārstam vai feldšerim, pastāsta Veselības inspekcijas Kurzemes Kontroles nodaļas vadītāja Dace Roze. Viņa uzsver, ka medicīniskā pārbaude jāveic korekti, lai neaizskartu bērnu tiesības un neviens cits, izņemot medicīnas darbinieku, audzinātāju, vadību un vecākus, nezinātu, ka bērnam ir utis. “Medicīnas darbinieks nevar vienkārši pieiet pie bērna un pārbaudīt galvu. Tas ir bērnu tiesību pārkāpums,” papildina Slimību profilakses un kontroles centra sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Tettere.
“Mums ir būtiski kontrolēt to, lai pārbaudes notiktu vienu reizi gadā, bet, protams, viena pārbaude reizi 12 mēnešos nesniegs rezultātu, īpaši, ja pulciņā ir bērni no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm. Ja tādā ģimenē ir vairāki bērni, kas mācās, piemēram, bērnudārzā, pirmajā un otrajā klasē, tad visi grupiņas un klašu biedri ir pakļauti riskam,” situāciju skaidro D. Roze. Veselības inspekcijas uzraudzībā ir vietas, kur ilgi nav atrasts neviens pedikulozes gadījums, un ir tādas, kur bērniem tās ir atkārtoti.
Invāzija nav slimība
“Karantīna utu dēļ – tādu joku es neesmu dzirdējusi,” atteic Veselības inspekcijas Kurzemes Kontroles nodaļas vadītāja, jautāta, vai izplatītas pedikulozes dēļ iespējams dārziņa grupiņā ieviest karantīnu. “Karantīnu izsludina tad, ja izplatījusies lipīga slimība, bet utis ir kukaiņi. Utu invāzija nav infekcija. Tā vairākus gadus ir izņemta no infekcijas slimību saraksta.” Tās vietā, ja audzēkņiem ir utis, tas vispirms jādara zināms bērnu vecākiem un iestādes vadībai. Ja kādi vecāki problēmai nepievēršas nopietni un utis netiek iznīcinātas, jārīko vecāku sapulce, iesaka D. Roze. “Uz inspekciju mums bieži zvana izglītības iestāžu vadītāji un jautā, ko darīt. Ja vieni neparūpējas par saviem bērniem, kāpēc būtu jācieš arī citiem? Vienīgais ieteikums ir nepieņemt dārziņā bērnus ar utīm, jo vienots standarts, kā rīkoties, nav izstrādāts. Tas arī ir ļoti jūtīgs jautājums – nevar liegt saņemt izglītību, bet nevar arī sūtīt bērnu ar tīru galvu uz kukaiņu perēkli. Tāpēc citreiz bērnu nepieņem, kamēr galva nav tīra,” paskaidro Veselības inspekcijas pārstāve.
“Bērnudārzs neveic nekādas ārstnieciskas darbības, tas jādara vecākiem,” atgādina Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes vadītāja Ludmila Molčanova.
D. Roze mierina: “Par utīm vairs nevajag tik ļoti kaunēties, jo tagad aptiekās iespējams nopirkt dažādus ārstniecības līdzekļus. Ja ģimene ir sociāli nelabvēlīga un nevar atļauties tos iegādāties, ir dažādi veidi, kā šo jautājumu risināt caur pašvaldību.”
Vecākiem uzskatāmi pierāda
Divas reizes gadā bērnu galvas pārbauda Liepājas PII “Delfīns”. “Ja ir bijis kāds precedents, tad pārbaudām reizi nedēļā, līdz visiem galvas un mati ir tīri,” saka iestādes vadītāja Nora Strode. “Ja kādam grupiņā atrastas utis, mēs runājam ar bērna vecākiem, skaidrojam, ka nav patīkami no citiem tās pārņemt, tāpēc labāk atvasi, kamēr galviņa nav tīra, uz bērnudārzu nevest.” “Delfīnā” bijuši arī gadījumi, kad bērnam utis nav iznīcinātas pilnībā – tad vecākus lūdz procedūru atkārtot.
Savukārt Liepājas bērnudārzā “Margrietiņa” katrs bērns reizi mēnesī dodas pie medmāsas, lai uzzinātu, vai galva ir tīra. “Pie mums gadījumu, kad atklāju utis, ir ļoti reti. Tad runājam ar vecākiem. Ja bērns nāk no kārtīgas ģimenes, tad problēmu nav un utis tiek rūpīgi likvidētas,” klāsta iestādes medmāsa Marina.
Aizputes “Pasaciņā” divas striktās pārbaudes veic septembrī un janvārī, bet, tā kā medicīnas māsa ir bērnudārzā uz vietas, viņa bērnus apskata, tikko radušās aizdomas, teic PII vadītāja Antra Apine. “Citreiz pat bijuši gadījumi, kad mums kāds “eksemplārs” jāsaglabā kā pierādījums, jo jau zinām, ka vecāki neticēs.” Vadītāja izsaka cerību, ka drīz Ministru Kabineta noteikumos ievietos punktu, ka pedikulozes gadījumā atgriezties grupiņā drīkstēs tikai ar ģimenes ārsta izziņu. “Vecāki ir atsaucīgi, tā nav netīrības problēma. Bērni spēlējas kopā, un tā vienkārši mūsu sabiedrībā notiek,” saka Grobiņas PII “Pīpenīte” medmāsa Astra Skrube. Viņa audzēkņus pārbauda reizi trīs mēnešos vai biežāk – pēc vajadzības.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām