Rekurzeme.lv ARHĪVS

Ar ķiplokmaizēm uzvar vīrusus

LIENE GINTERE

2015. gada 11. februāris 07:00

1704
Ar ķiplokmaizēm uzvar vīrusus

Vīrusu, gripas un saaukstēšanās karstākajā laikā “Kursas Laiks” devās nelielā ekspedīcijā, lai uzzinātu, kā ielās sastaptie cilvēki sevi pasargā no saslimšanas. Galu galā tapa skaidrs, ka ķiploki, medus, upeņu tēja un svaigs gaiss pārliecinoši pārtrumpo ķīmiskos vitamīnus, kas, sasēduši aptieku plauktos, gaida savu uzvaras gājienu.

Aptiekām met līkumu
“Par laimi, mani šogad neviens vīruss nav noķēris. Stiprinos ar tējiņām, vislabāk man tīk piparmētru. Par skādi nenāk arī padzert karstu buljoniņu,” savā veselības receptē dalās Ivars Ābols no Grobiņas novada. Tautas medicīnas līdzekļu topā viņš ierindo arī upeņu tēju, pagatavotu no ievārījuma, un medu. “Vairāk arī neko nevajag. Par lielu naudu jau aptiekās visu ko var dabūt, tomēr nevaru teikt, vai no tā visa ir liela jēga.”
Jau sen lielu līkumu aptiekām met arī Inese Rozenberga, kura darbojas Aizputes Invalīdu biedrībā un sevi sargā tikai ar meistarīgi pagatavotām dabas veltēm. Viņas arsenālā ir priežu sīrups, māllēpenes, liepziedi un daudzi citi dabiskie veselības avoti. Divus gadus I. Rozenberga mācījusies dziednieku skolā, tāpēc pati visu dabā māk atrast un pagatavot. Jautāta, vai ņiprais stiprinieks ķiploks arī glabājas viņas “aptieciņā”, aizputniece pastāsta, ka šis garšaugs katram nemaz neder, jo, piemēram, cilvēkiem ar kuņģa problēmām tas var būt par stipru. “Pēdējā laikā mans lielākais atklājums ir sodas dziednieciskās īpašības. Šķiet, kaut kur internetā to uzgāju. No galvas nevaru pateikt, bet tas, kā un cik daudz tā jādzer, atkarīgs no slimības simptomiem. Tāpat es sev gatavoju dzērienu no liepziediem, māllēpenēm un raspodiņiem. Jaucu visu kopā – lai ķermenis pats atlasa, kas tam visvairāk šobrīd nepieciešams!”

Tēja visu neizārstēs
“Man vispiemērotākā ir citrona un ingvera tēja, papildināta ar medu,” atklāj Grobiņas centrā uzrunātā Ingrīda Grīnmane. Tomēr, ja ir nopietnāka saslimšana ar augstu temperatūru, tad gan jāiet uz aptieku, jālieto medikamenti, viņa uzsver. “Ar tēju temperatūru nenositīsi!” Klepum grobiņniece izmanto ar medu sajauktu alveju un tā saucamo “mājas ķirurgu”. “Tas ir tāds augs, kuram gar lapiņām ir daudz, daudz “bērniņu”. Tas der praktiski visam,” par saviem dabas līdzekļiem pastāsta I. Grīnmane.
Tikai uz dabā atrodamo vien nepaļaujas kosmētikas pārdevēja Ilze Antanoviča no Aizputes. “Līdz ar aptiekā nopērkamajiem vitamīniem ēdu arī mūsu pašu ābolīšus. Tāpat ikdienā daudz uzturos laukā svaigā gaisā.” Vakcīnām pret saslimšanu I. Antanovičai uzticības nav. “Nekad neesmu potējusies pret, piemēram, gripu – neticu tam un negribu. Esmu dzirdējusi, ka tas nav vajadzīgs un tas ir lieki. Cik nav bijuši gadījumi, kad saslimst ar visu poti!”
Augļi, ķiploki, sports un pēršanās pirtī – šāda ir autosportistu Reiņa Vilsona un Emīla Blūma tonusa un veselības formula. “Par potēm domāju tā – ja vakarā neēd ķiplokmaizes, tad droši vien, ka vajag,” smejas E. Blūms.