"Mētras mājas" saimniece iekārto garšvielu skapīti
Aizputnieki uzskatos ir diezgan konservatīvi un jaunas garšvielas izmēģina kūtri, novērojusi “Mētras māja” vadītāja Valda Drulle, kur savā veikaliņā iekārtojusi īpašu garšvielu skapīti, lai tirgotu šos ēdienu papildinātājus.
Aizputniekiem vislabāk tīk “Čurkstošā forele” un maisījums sviestmaizēm un salātiem ar ķiplokiem, pastāsta pārdevēja. Pēdējais lieliski garšojot pie omletes un kartupeļu ēdieniem, piemēram, frī, piemērots arī karstmaizēm, tomātiem un dažāda veida salātiem. Maisījumā izteikti jūtams ķiploks. ““Forele” nav paredzēts tikai zivīm un arī negaršo pēc tām. Citreiz es garšvielu piemaisu krējumam,” idejā dalās vadītāja. Maisījuma sastāvā ir citronskābe, dilles, pētersīļi, zivju buljons, pipari un zaļā paprika. Šie ēdienu papildinātāji bauda vietējo atzinību, jo cilvēki paļaujas uz pašu izmēģināto un paziņu ieteikumiem, zina teikt “Mētras mājas” saimniece.
Pie plīts neeksperimentē
“Pie mums ļaudis ir diezgan konservatīvi. Paši arī negatavo Taivānas vai Ķīnas ēdienus, tāpēc eksotiskās piedevas nav lielā cieņā. Pati zinu arī pēc sevis – lasu jaunu recepti un, līdz ko nonāku līdz sastāvdaļai, ko es nepazīstu, meklēju citu recepti,” smejas V. Drulle un papildina: “Citādi jāiegulda papildu darbs – jānoskaidro, kur to var dabūt, kā tas izskatās un kā garšo.” Vēl arī esot jāatceras, ka garšvielu nosaukumi dažādās vietās mēdz atšķirties. Viens, piemēram, pazīst raudeni, bet cits – oregano, kaut tas ir viens un tas pats.
“Agrāk, gatavojot ēdienus, pievienojām sāli un piparus, kādu reizi lietojām krustnagliņas. Tomēr vēl nesen nevienam neienāca prātā, ka pat kanēlim var būt dažādi veidi,” saka galerijas un veikala vadītāja.
Ienāk “ārzemnieki”
Savu vietu latviešu virtuvēs vēlas iekarot arī daudzveidīgi “ārzemnieki”. Viens no ieceļotājiem – karijs – pie mums ieradies no Indijas. Tradicionāli dzeltenajam karijam mēdz būt arī eksotiskākas krāsas – sarkana un zaļa, kā arī izcelsme, piemēram, Indija vai Anglija. Tas labi sader ar apceptiem sīpoliem un ķiplokiem, koriandru, citronzāli, baziliku un ķiplokiem. Savukārt Austrumu virtuves pārstāvis sumaks ēdieniem piešķir skābenu garšu, kā arī gādā par sārtu nokrāsu. Sumaks labi der pie zivs, putnu gaļas, salātiem, pākšaugu un rīsu ēdieniem. Tikpat labi ar šo rozā pulverīti var dekorēt sviestmaizītes. Rozā krāsa sastopama arī starp pipariem. Rozā pipari der arī saldam ēdienam, jo tiem ir maigāka garša un krāsa, kas uz ēdiena izskatās estētiski pievilcīgi, stāsta V. Drulle.
Līdz ar veselām piparu bumbiņām veikalos pieejami arī dažādi piparu un garšvielu maisījumi. Blakus tradicionālajiem ķiploku un citronpipariem plauktos sasēduši arī eksotiskāki biedri, piemēram, Marrākešas piparu maisījums, kas sastāv no pipariem, smaržīgajiem pipariem, koriandra un garšvielu ekstrakta. Pikantākas nianses visdažādākajiem ēdieniem piešķir ķiploku–paprikas maisījums. Sarkanās un zaļās paprikas maisījums kombinācijā ar ķiplokiem tikpat labi sader ar gaļu un jūras veltēm, kā ar veģetārajām zupām, zina teikt garšvielu pārdevēja.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām