Nīcas dejotāji gatavojas skatei un iedzīvina senās tradīcijas

21. martā uz Nīcas kultūras namā notiks Liepājas deju apriņķa deju kolektīvu skate. Žūrija vērtēs dejotāju gatavību dalībai vairākos Latvijas mēroga deju svētkos. Vidējās paaudzes dejotāji šogad apgūst repertuāru VIII vidējās paaudzes deju svētkiem „Dievs man deva maizes zemi”, kas š.g. 6.-7. gada jūnijā notiks Jelgavā.
Piecas pilnīgi jaunas dejas četros mēnešos- tik intensīvs bijis VPDK „Nīca” darbs šajā sezonā. Bijuši vairāki kopmēģinājumi Liepājas LBN deju horeogrāfu Jāņa Ērgļa, Zandas Mūrnieces un Guntas Skujas vadībā. Repertuārs ir tehniski sarežģīts un prasa no dejotājiem gan fizisku rūdījumu, gan labu aktiermeistarību un skatuvisku atbrīvotību.
Tāpēc pēc deju uzstādīšanas ir svarīga katra uzstāšanās reize publikas priekšā. Vairākas jaunās dejas jau rādītas sadraudzības koncertā Ventspils rajona Ancē 14. februārī. Divas „pirmizrādi” piedzīvoja pirmsskates koncertā, kas notika 28. februārī Nīcas kultūras namā. Tajā piedalījās jauniešu deju kolektīvi „Spararats” (Grobiņa), „Odziņa” (Liepāja) un vidējās paaudzes deju kolektīvi „Re, kā” (Lieģi), „Vārtava” (Gavieze), „Sudmaliņas” (Grobiņa), „Nīca”. Dejotāji augstu vērtē iespēju vēl pirms atbildīgā starta „apgūt” skatuvi, pavērot citam citu. Lielākā daļa kolektīvu savu sniegumu filmēja, lai vēlāk kopā ar vadītājiem ierakstus analizētu un atlikušajās pirmsskates nedēļās mēģinājumos strādātu pie izpildījuma precizēšanas.
Interesanti, ka, gatavojot Zandas Mūrnieces deju „Es pazinu to meitiņu”, mūsu dejotājām nācās pārcilāt senās Nīcas pūralādes. Dejai nepieciešams īpašs aksesuārs- senatnē to sauca par ērkuli. Tas ir trejdeksnim nedaudz līdzīgs, ar dažādiem materiāliem rotāts sitamais instruments, kas lietots apdziedāšanas dziesmu laikā kāzās. Nīcas senlietu krātuvē atrodas vērtīgs eksponāts- ērkulis, kas izmantots mēmās filmas „Nīcas kāzas” filmēšanā 1931. gadā. Tas rotāts ar zosu un gaiļa spalvām, auduma gabaliņiem un vilnas pušķīšiem. Tas tad arī izmantots par paraugu dejai nepieciešamo ērkuļu izgatavošanai. Kādā ziemīgā janvāra svētdienā nīcenieku dejotājas pulcējās senlietu krātuvē pie lielā saimes galda un lika lietā savas rokdarbu prasmes. Paldies sakāms arī Aigaram par koka rokturu izgatavošanu un Ilzes tētim par gaiļa kaušanu. Jā, dažreiz skaistums prasa šādus upurus!
Kā zināms, filma „Nīcas kāzas” uzņemta vairākās mūsu pagasta viensētās un galvenās lomas spēlēja nīcenieki Ansis Kramēns un Katrīna Ažēna (Sapats). Šobrīd kino muzeja fondos saglabātie filmas fragmenti ir skatāmi Liepājas muzeja jaunajā ekspozīcijā „Lejaskurzemes ļaudis, dzīve un darbs”.
Maruta Puķīte, deju kolektīva vadītāja
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām