Rekurzeme.lv ARHĪVS

Profilaksei gatavo konfektes un ziedes

ANITA PLATACE

2015. gada 4. marts 07:00

633
Profilaksei gatavo konfektes un ziedes

Ārstniecības augi nevis tējā, bet konfektēs un ziedēs. Šādu neparastu to pielietojumu atradusi durbeniece Anna Birzaka. Iedarbību viņa pārbauda uz savas un ģimenes locekļu ādas.

Pēc darba gaitu beigšanas durbeniece Anna Birzaka pievērsusies neparastam vaļaspriekam. Viņa vāc ārstniecības augus un iestrādā tos konfektēs un ziedēs. Uz šo nodarbi pamudinājis fakts, ka pati nevar lietot sintētiskās tabletes un smēres, vajadzējis pāriet uz dabīgajiem ārstniecības līdzekļiem. Sākusi ar piparmētru, kad pašai uz sejas pēc mājokļa remonta uzmeties dermatīts.

Pielieto svaigus
Uzzinājusi, ka Vācijā augus iestrādā ziedēs. Pirmās tapušas no ceļteku lapām un māllēpēm, bet nu A. Birzaka izmanto daudz ārstniecisko augu – pelašķus, lavandu, kliņģerītes, sarkano āboliņu, raudeni, papeļu un priežu pumpurus, kumelītes, vībotni. “Jāzina, kuru augu drīkst ņemt, kuru ne,” skaidro A. Birzaka, pēc izglītības dārzkope. Par to īpašībām papildus lasījusi internetā un grāmatās.
Ziedes sastāvā kopā ar augu ir vasks un olīveļļa. Augi tiek ievākti dārzā, mežā, vietās, kur nav putekļu. Tālāk izmanto svaigus, nevis kaltētus augus, pēc salasīšanas uzglabā maisiņos saldētavā.
Zelta stīga palīdzot pret izsitumiem, pinnēm, apdegumiem. Uzliekot šā auga lapas, varot dabūt vēl lielāku apdegumu, bet pēc ziedes uzziešanas uz slimas rokas uzreiz varot strādāt. Par ideālu līdzekli pret pušumiem, aukstumpumpām A. Birzaka nosauc ceļmallapas. Ja iekož ods vai skudra, vislabāk līdzot piparmētru ziede. Viņa lēš, ka ziedes var uzglabāt gadu, bet tās iztērējas ātrāk, jo gatavo nelielos daudzumos.

Der tējas vietā
No kumelītēm tapis arī lūpu balzams. To un visu pārējo izmēģinājusi gan pie sevis, gan bērniem un mazbērniem, gan kaimiņiem – “visiem der”. Pati līdz šim iztiekot bez aptieku pretsāpju līdzekļiem. Ziedes notestējis ārsts un atzinis par derīgām.
Konfekšu masas pamatā ir cukurs un augu, piemēram, smilts­ērkšķu un plūškoka, sulas, bet sīkāk našķu gatavošanas knifus A. Birzaka neatklāj. Kad sākusi, internetā neko nav atradusi, darbojusies “uz savu galvu”, bet nu esot pieejama plaša informācija. Pirmos “kucēnus” vajadzējis “stingri slīcināt”.
Kaut kur dodoties, tēju līdzi nepaņemsi, bet konfektes gan, A. Birzaka stāsta par sava ražojuma priekšrocību. Tās var pasūkāt profilaksei, ja sākas kņudināšana vai sāpes kaklā. Ja kaite smagāka vai ielaista, tad, protams, ar konfektēm nav līdzēts – jādodas pie ārsta.
Neparastajās nodarbēs esot jāiegulda daudz darba, bet A. Birzaka ir gandarīta: “Tas tā – priekam. Gribas kustēties un nesēdēt visu laiku mājās.”