Sēklu bums ir klāt!
“Vai jums ir šāda šķirne?” sēklu tirdzniecības vietā jautā pircēja, rādot uz lapiņas uzrakstīto vārdu. Tirgotāja atzīst, ka viņai jābūt informētai par katru jaunumu un pašai tie jāpārbauda praksē.
Pircēja – piemājas dārziņa saimniece – stāsta, ka nereti sēklas nopērk vairāk, nekā ģimene spēj izaudzēto patērēt. Tas esot kā azarts. Uz lapiņas no kāda žurnāla izrakstītais nosaukums, izrādās, ir balto redīsu šķirne, ko vairs nepiedāvā. Tās vietā nākusi cita. Sieviete pastāsta, ka viņai patīk eksperimentēt. Jau iegādājusies rabarberu sēklas un pirmo reizi mēģinās tos audzēt netradicionāli. Iesējusi kastītē un gaida, kad varēs izpiķēt kūdras podiņos.
Izvēlas ražīgākās
Topā ir šķirnes, kas pirms tam aprakstītas kādā žurnālā, pircēju un citu tirgotāju iepriekš stāstītajam piekrīt ZS “Pīlādži” veikala saimniece Aiga Putra. Tas nekas, ka tās jaunas un to īpašības ne pašas labākās.
Taču, ja vienu gadu kāda šķirne ir labi izdevusies, tad nākamajā meklē to pašu, novērojusi Aiga. Piemēram, redīsu sēklas mazajās paciņās nav tik iecienītas kā profesionālās, no kurām aug lielāki, smukāki bumbuļi. No gurķu šķirnēm izvēlas ražīgāko, kaut arī tā ir dārgāka. Gurķiem līdz šim nepārspēta esot ļoti ražīgā ‘Mirabella’ – bez vēja ziediem, rūgtuma. Optimālajā temperatūrā dīgtspēja esot simtprocentīga. “Lai kādus atvasinājumus taisa, labāku par to nevar izdomāt.”
No plašā tomātu šķirņu klāsta ļoti iecienītas esot ‘Cristal’, ‘Berberana’, kā arī ‘Rally’ – ar sešiem ķekariem, neuzņēmīga pret slimībām.
Vaino tirgotāju
Aiga sēklas tirgo jau vismaz desmit gadu un savā veikalā piedāvā SIA “Kurzemes sēklas”, kā arī lietuviešu, poļu un nedaudz čehu ražotās sēklas. Poļu sēklas kvalitātes ziņā esot līdzvērtīgas lietuviešu ražotajām, bet cilvēku izvēle biežāk krītot uz pirmajām, jo viņi “pērk ar acīm” – to paciņām košāks zīmējums. “Kur smukāka bilde, to labāk ņem.” Taču attēls var būt mānīgs, jāzina šķirne un tās īpašības. “Ne vienmēr tas, kas bildē smuks, tāds ir arī dabā.”
Pircējiem griboties, lai ar viņiem parunātu, izstāstītu. Sēklu veikalos, kur veidojas rindas, tas neesot iespējams un pircējs samulst plašā klāsta priekšā. Ja pārdevējs ar cilvēku parunā un izzina vajadzības, nav vilšanās. Sēklu tirgotājam ļoti jāpārzina šķirnes un augu īpatnības. Piemēram, cik augsta katra pupiņu šķirne aug. “Pati audzējot, es to novērtēju un zinu cilvēkiem pateikt.” Aiga pati iesēj katru jauno šķirni, lai redzētu rezultātu. Reiz no ļoti tumšas krāsas burkāniem zupa sanākusi melna – šai šķirnei nav bijis perspektīvas.
Par neizdošanos parasti vaino sēklu tirgotājus, tāpēc ir svarīgi izlasīt informāciju sēklu paciņas otrajā pusē, atgādina Aiga. Dažkārt saimnieces sūdzoties, ka nedīgst petūnijas. “Bet tās zemē nemaz nedrīkst sēt, jākaisa uz virsmas. Virsū jāuzliek plēvīte, lai sadīgst dienas gaismā. Jo smalkāka sēkliņa, jo seklāk jāsēj.”
Jaunie vairs nesēj
Sēklu pirkšana sākusies jau februāra vidū. Daudzi piekopjot taktiku iepirkties ik pēc laika, lai nebūtu jāmaksā uzreiz liela summa. Citi savukārt ar to iegādi nogaidot līdz sējas dienai. Tad gan ir risks, ka cerētā šķirne jau būs izpirkta. Aiga atminas gadu, kad visos veikalos pietrūka sīksīpolu. Tas esot neprognozējami. Novērojusi, ka pirmie atvestie sīpoli maisos nav sadīguši. Nākamās partijas parādoties jau ar asniem. Agri nopirktos sīksīpolus vajagot glabāt tā, lai tie elpotu. Var izbērt kastītē un glabāt arī siltā telpā. Uz lodžijas izliktie jāuzmana, lai neapsalst.
Ja gurķus un ķirbjus audzē no dēstiem, tiem nepatīk, ja pārstādot tiek traumētas saknītes. Aiga tos iesaka sēt kūdras podiņos un kopā izstādīt uz lauka, kur podiņi sadalās. Vēlams dienu pirms tam podiņu iemērkt ūdenī.
Pārdevēja nav noraidoša pret minerālmēslu saprātīgu lietošanu. “Tik daudz mēs nevaram iekaisīt, lai tie būtu kaitīgi. Bet zinām, ka tad būs raža.”
Aiga secina, ka cilvēku pirktspēja nav mazinājusies, bet jaunākā paaudze vairs ar dārza darbiem nenodarbojoties. Lielākie pircēji esot vidējā un vecākā gadagājuma cilvēki. Ļoti krities pieprasījums pēc lopbarības bietēm – tās barojot vien vistām, trušiem.
Vairāk pērk dārzeņu, nevis puķu sēklas. No puķēm iecienītākās ir asteres, cinnijas un samtenes. Tām arī piedāvātais sortiments lielāks – asteru vien 20 šķirnes. Aiga tās ņem tik daudz, lai sezonā varētu pārdot. Nākamajam gadam nedrīkstot atstāt, tad vairs nedīgst.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām