Rekurzeme.lv ARHĪVS

Priekules novada pirmskolēni jestri ieskandina pavasari

ANITA PLATACE

2015. gada 13. marts 07:00

254
Priekules novada pirmskolēni jestri ieskandina pavasari

“Jūs visi esat pavasara vēstneši,” klātesošos uzrunā mājasmāte – Kalētu pamatskolas direktores vietniece pirmskolā Rūta Janaite. Ciemos sabraukuši pārējo Priekules novada skolu un bērnudārzu pirmskolas grupu – piecus un sešus gadus vecie – bērni, lai piedalītos pasākumā “Sveiciens pavasarim”.

Mājīgajā un atbilstoši rotātajā Kalētu tautas namā katram kolektīvam ierādīta vieta, un tie ierodas, saposušies kāda pavasara vēstneša tērpā. Viņus sagaida dāvanas – rokām darināti pavasara simboli, ko izmantot skaitīšanas prasmju veidošanai.

Iesilda ar šūpošanos
“Mēs esam pelītes,” stāsta bērni no Purmsātiem un rāda, ka viņiem ir arī astes. “Kas te tā smaržo pēc bulkām?” viņi grib zināt. Skolotāja norāda, ka iziešana ārpus ierastās vides ir vēl svarīgāka par priekšnesumu sagatavošanu. “Zāle pildās ar jaukiem, smaidīgiem bērniem, kas grib darboties,” konstatē Kalētu pamatskolas direktore Inese Kuduma.
Mājinieki – kalētnieki – visus iesilda ar dīgstošās zāles šūpošanos un vējā liekšanos, un var sākties katras grupas uzstāšanās.
“Putni uz pirmo koncertu sauc,” piesaka skolotāja Rūta, un mazie krotenieki saprot, ka viņiem jāuzstājas pirmajiem. Viņi iejūtas putnu lomā, uzlikuši dzeltenus knābīšus. “Saulīte mūs laukā sauc, putniem jālido ir daudz,” dzied Krotes bērni un uzskaita veicamos darbus – “jāvingrina spārniņus, jāsadala tārpiņus”. “Skaisti, ka sāk putni, tie arī dabā pirmie čivina,” novērtē tautas nama vadītāja Svetlana Zaše-Zasa. Uz jautājumu publikai, kādus putnus viņi pazīst, citu starpā tiek nosaukts arī zaķis.
Purmsātu pelīšu orķestris atdarina pavasara skaņas, bet Virgas pirmskolēni demonstrē un sniedz priekšnesumu par puķēm. Dzeltenajām saulītēm no Gramzdas vedas dejas solis, reizē dziedot par saules zaķēniem un saulīti krustamāti.

Iztur kontroldarbu
Vislielākajā skaitā ieradušies Priekules pirmsskolas izglītības iestādes “Dzirnaviņas” bērni, žilbinot ar melni punktotiem sarkaniem tērpiem. “Mostieties, draudziņi mani, steigsim punktiņus saskaitīt!” aicina audzinātāja. Ansamblis spēlē zvanus, pārējie lec jestrā dejā.
Savukārt kalētnieki, kuriem pie muguras krāsaini spārni, aicina vērīgi skatīties dabā un ieraudzīt pirmo taureni. Zāles vidū uzplaukst pirmais pavasara zieds.
Tad sākas rotaļas, ko vada un rāda katra bērnudārza audzēkņi un audzinātājas. Cits droši, cits kautrīgāk aicina pārējos uz deju, līdz malā nesēž vairs neviens. Bērniem rotaļas ir labi zināmas, pašiem līdzi dziedamas. Rotaļā “Kaķītis iet ciemos pie pelītes” viņi demonstrē savu skaitīšanas prasmi līdz desmit. Citā jāiztur kontroldarbs par to, kura labā, kura kreisā roka un kāja. “Jums ļoti, ļoti patīk kustēties,” secina audzinātāja Liena Braže, un bērni labprāt izdejojas bugi-vugi skaņās.
Zēni rotaļu pauzēs pagūst gan sadraudzēties, gan pagrūstīties. Un reti kuram pēkšņi tā sagribas mājās, ka audzinātājas plecs tiek mērcēts asarām.

Apgūst ļoti daudz
“Esam ieskandinājuši pavasari, nu varam gaidīt 23. datumu, kad tas iestāsies dabā,” priecājas “Dzirnaviņu” vadītāja Ina Dalbiņa. Skolotājas un audzinātājas saņem Pateicības, bet bērni bauda svētku kliņģeri.
“Ļoti skaists pasākums, pirmo reizi biju tādā,” atklāj sešgadīgās Martas māmiņa Alita Rubeze. “Mazliet ir satraukums,” viņa saka par sajūtām pirms meitas skolas gaitu sākšanās.
Pirmsskolas vecuma bērniem ir jāapgūst ļoti daudz – rakstīt, lasīt, saskaitīt un atņemt desmit apjomā, stāsta skolotāja Igeta Cīrule. Vai nav par agru? “Ļoti par agru, viņiem nav laika izdzīvot pirmsskolas vecumu,” atzīst pedagoģe.
“Bērni uz skolu atnāk sagatavoti,” apgalvo I. Kuduma. Reti gadoties, ka uz 1. klasi atnāk bērns, kurš pirms tam nav izgājis obligāto pirmsskolas apmācību.