Rekurzeme.lv ARHĪVS

Kamēr mammas darbā, zēni apgūst adīšanu

DĀVIS GŪTMANIS

2015. gada 16. marts 07:00

506
Kamēr mammas darbā, zēni apgūst adīšanu

Aizputes daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra mājīgajās telpās pēcpusdienās pēc skolas ierodas ap 15 bērni un jaunieši, kuri centra darbinieku uzraudzībā tur pilda mājasdarbus, piedalās dažādās nodarbībās un svin dzimšanas dienas. Centrs atvērts līdz pulksten astoņiem vakarā.

“Tie ir bērni no ģimenēm, kurām vajadzīgs atbalsts. Nevar sacīt, ka tie ir bērni tikai no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm,” stāsta centra vadītāja Inga Zērande. Viņa atzīst: sākotnēji plānots, ka centra uzmanības lokā būs bērni un jaunieši ar īpašām vajadzībām, taču dzīve ieviesusi savas korekcijas. “Ar viņiem ļoti aktīvi strādā biedrība “Aizputes Samarietis”. Sanāca tā, ka mēs faktiski darījām to pašu darbu, bet bērnu ar īpašām vajadzībām Aizputē jau nav tik daudz,” skaidro vadītāja. Kopā ar novada Sociālā dienesta darbiniekiem meklēts turpmākais darbības modelis. Tā radusies ideja, ka uz centru varētu nākt bērni, “kuru mammas strādā līdz vakaram un kuriem nav, kas viņus pieskata”, kā arī daudzbērnu ģimeņu atvases, kurās vecākiem neesot tik daudz iespēju sekot līdzi tam, vai jaunā paaudze izmācījusies.

Vispirms ir jāizmācās
Pirmais, kas, ierodoties centrā, jādara – jāizpilda skolā uzdotie mājasdarbi. ‘Tas ir viņu galvenais pienākums. Nodarbības un izklaides ir pēc tam,” stāsta sociālā rehabilitētāja Raima Jurjāne. No skolām jau esot saņemtas labas atsauksmes par bērniem, kuri apmeklē centru – viņu attieksme pret mācībām un sekmes esot uzlabojušās. Kad obligātie darbi paveikti, turpat notiek tematiskās nodarbības – zīmēšana, veidošana, rokdarbi un citas. Pēdējā laikā, kā stāsta I. Zērande, zēni labprāt mācoties adīt.
Kopīgi tiekot svinētas arī dzimšanas dienas. “Šodien vienai mūsu meitenei ir dzimšanas diena, un mācu, kā pareizi to atzīmēt,” dienā, kad centrā viesojās “Kursas Laiks”, stāsta R. Jurjāne, piebilstot, ka ir bērni, kuri savu dzimšanas datumu nemaz nezinot. “Būs augļi, konfektes, bet tas jau nav galvenais. Galvenais ir pats pasākums un atrakcijas, ko jubilāre vadīs.”
Jaungada pasākumā bērni kopā ar vecākiem cepuši piparkūkas. Pēc skolas viņus pabaro ar siltu zupu un centrā ir iespēja nomazgāties. Pārtiku iegādājas par Aizputes sadraudzības pilsētu ziedojumiem, ko pašvaldība novirza daudzfunk­cionālā sociālo pakalpojumu centra vajadzībām.

Pieprasa “dakterus”
Šogad Aizputes pašvaldība bērniem, kuriem tas ir nepieciešams, apmaksā nodarbības pie mūzikas terapeita, logopēda un fizioterapeita. Kā stāsta I. Zērande, iepriekš finansējums šo speciālistu darba apmaksai piesaistīts ar projektu starpniecību, taču šogad ir piešķirts pastāvīgs pašvaldības finansējums. “Pieprasījums ir liels, un veidojas rindas, jo Aizputē šādi pakalpojumi nav pieejami. Lielai daļai vecāku nav iespēju bērnus vest uz Liepāju vai Kuldīgu,” skaidro centra vadītāja.
Vislielākais pieprasījums patlaban ir pēc fizioterapeita, kurš Aizputē ierodas reizi nedēļā. Šis speciālists patlaban jau strādājot ar desmit bērniem, bet astoņi gaidot rindā. Lai pieteiktos, vecākiem jāuzraksta iesniegums Aizputes novada Sociālajam dienestam, un tā darbinieki pieņemot lēmumu, vai pakalpojumu atmaksāt. Līdz šim vēl nevienam neesot atteikts.
Vērtējot sociālo situāciju Aizputē, I. Zērande atzīst, ka krasa pasliktināšanās vai uzlabojumi pēdējā laikā nav novēroti. Kā pozitīvu tendenci viņa min to, ka jau ilgāku laiku krīzes centrā nav neviena klienta. Jau vēstīts, ka Aizputes daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs atklāts 2013. gada novembrī. Ēkas pirmais stāvs ir piemērots nevalstisko organizāciju vajadzībām, savukārt otrajā stāvā notiek nodarbības bērniem un jauniešiem un ierīkotas divas krīzes centra istabas. Ēkā atrodas arī virtuve, ārsta un masāžas kabinets, invalīdiem piemērotas labierīcības, dušas telpa, veļas mazgātava, trenažieru zāle, datorklase un citas telpas.