Rekurzeme.lv ARHĪVS

Tīrot māju, atrod dzīvsudrabu

ANITA PLATACE

2015. gada 8. aprīlis 07:00

391
Tīrot māju, atrod dzīvsudrabu

Tīrot lauku mājas bēniņus Grobiņas novadā, Ilona atradusi nelielu aizkorķētu stikla stobriņu, kurā atradies dzīvsudrabs. Taču tikt vaļā no bīstamā atkrituma, izrādās, nemaz nav tik vienkārši.

Ilona spriež, ka plāna stikla stobriņš, kas oriģinālā bijis zāļu iepakojums, bēniņos nonācis pirms vairākiem gadu desmitiem, iespējams, savācot no termometra vai citas ierīces izlijušu dzīvsudrabu. Apzinādamās, ka tā vienkārša izmešana gružu konteinerā radīs problēmas videi, viņa sākusi interesēties, kur bīstamo atkritumu likt.

Izmest var Rīgā
Atkritumu izvešanas firma “Eko Kurzeme”, ar kuru Ilonai līgums, bīstamo atkritumu atsacījusies ņemt. Lampu demerkurizācijas centru Liepājā, kam darīšana ar dzīvsudrabu, nav varējusi sazvanīt.
Valsts vides dienesta Liepājas reģionālajā Vides pārvaldē atzīst, ka šādu atkritumu nodošana nav vienkārša lieta, un iesaka interesēties AS “BAO”, kas Latvijā veic pilnu bīstamo atkritumu savākšanas, transportēšanas, apsaimniekošanas un pārstrādes servisu. “Tas ir maksas pakalpojums gan juridiskām, gan fiziskām personām,” skaidro AS “BAO” klientu konsultante Jana Lurina. Jārēķinās ar samaksu gan par savākšanu, gan transporta izdevumiem. Bez maksas no bīstamā atkrituma iespējams atbrīvoties Rīgā, kur jāsameklē speciāli tiem paredzētie konteineri. Lauku iedzīvotājiem J. Lurina iesaka vērsties savā pašvaldībā, kam esot pienākums bīstamo vielu savākt, neprasot no iedzīvotājiem samaksu.

Pieņem aptieka
Tā ir nestandarta situācija, un līdz šim iedzīvotāji pie mums ar tādu problēmu nav vērsušies, atzīst Grobiņas novada izpilddirektors Uldis Vārna. Viņš stāsta, ka, saņemot šādu informāciju, vispirms sazinātos ar vietējo atkritumu apsaimniekošanas centru – SIA “Liepājas RAS” – un lūgtu speciālistu padomu, kā rīkoties tālāk. Ja būtu atklāts apdraudējums videi, sauktu glābējus.
Ilona risinājumu atradusi pati. Pastāstot par savu problēmu kādā no Mēness aptiekām, saņēmusi pretimnākšanu. Tā kā stikla stobriņš nepārsniedz aptiekā esošā konteinerīša izmērus, tas ticis pieņemts tāpat kā derīguma termiņu pārsniegušās zāles, dzīvsudraba termometri un citi medicīniskie atkritumi. Interneta resursi rāda, ka šāda rakstura atkritumus pieņem arī vairākās citās aptiekās.