Rekurzeme.lv ARHĪVS

Skolēniem ir iespēja ik dienu ēst pie šefpavāra

LIENE GINTERE

2015. gada 8. aprīlis 07:00

817
Skolēniem ir iespēja ik dienu ēst pie šefpavāra

Restorānos šefpavāra Edgara Purmaļa lielākais trumpis bija pārsteidzošu ēdienu pagatavošana un jaunu garšu atklāšana, taču Vaiņodes internātpamatskolas virtuvē jāpielieto radoša izdoma, lai bērniem iemānītu arī ko citu, nevis tikai viņu kārotos makaronus.
 
Internātpamatskolas virtuve ir ekskluzīva, jo tās pavēlnieks ir šefpavārs Edgars Purmalis. Viņam roka šajā arodā iestrādāta jau četrpadsmit gadus. Kopš Liepājas 48. arodvidusskolas, kas šodien pazīstama kā Liepājas Tūrisma un tekstila skola, absolvēšanas viņš ne brīdi nav atkāpies no sava aicinājuma. Strādājis dažādos Liepājas restorānos, piemēram, viesnīcā “Amrita”, “Barons Bumbiers” un “Fontaine” – “kad tur vēl bija restorāns”, smejas E. Purmalis.

Baro četras reizes
Šobrīd rit jau ceturtais gads, kopš šefpavāram ik dienas nākas strādāt “kājām gaisā” un savu talantu veltīt nevis jaunu ēdienu radīšanā, bet bērnu pieradināšanai pie viņiem nezināmiem vai nepatīkamiem ēdieniem. Skolēni atzīst tikai sev pazīstamu ēdienkarti, un šis sortiments nav visai plašs, pastāsta gatavošanas meistars. Cieņā tie produkti, ko bērni ēd mājās, piemēram, makaroni.
E. Purmalis un viņa komanda – trīs pavāri un trīs pavāru palīgi – var pie plītīm nostāvēt stundām, gatavojot maltītes, bet “ja viens neēdīs, neēdīs arī pārējie”. Nesen tā noticis, kad galdā tika likts vistas galerts. Bērni jāpieradina pat pie viņiem nepazīstamiem saldajiem ēdieniem. Tas gan neattiecas uz bērnudārza vecuma bērniem – mazākajiem saldo nevar rādīt, pirms pamatēdiens nav notiesāts, smejas E. Purmalis, citādi pirmo neviens neaiztiks.

Darbs uz pilnu slodzi
Katru dienu ēdiens jāpagatavo aptuveni 120 cilvēkiem četras reizes.
Virtuvē šefpavāram galvu palauzīt nākas nepajokam, jo līdz ar citkārt cimperlīgiem bērniem ir arī valsts noteikti uzstādījumi, ierobežojumi un aizliegumi cukuram, sālim un dažādiem pārtikas produktiem. Turklāt internātpamatskolas audzēkņi jāpabaro četras reizes dienā septiņas dienas nedēļā. Ir dažādi gaļas produkti, ko drīkst piedāvāt tikai reizi nedēļā, saka šefpavārs un norāda: “Mums ir tā specifika, ka jāgatavo septiņas dienas nedēļā. Ej nu izdomā divdesmit jaunas ēdienreizes katru nedēļu – ņemot vērā valsts noteiktos aizliegumus un bērnu vēlmes!”
Lai arī šajā mācību iestādē lielākā daļa audzēkņu arī nakšņo, tā ir tikai ilūzija, ka tad bērniem nav citas izvēles kā ēst to, kas piedāvāts, saka E. Purmalis. Bērni labāk cietīs badu nekā izlēks no bara, kura barvedis atsakās ko ēst. Šefpavārs novērojis: lai arī ir bērni, kuri viņiem sniegto nenovērtē, daļa skolēnu arī apjauš naudas vērtību un par maltīti ir pateicīgi.