Lauku saimnieki meklē strādniekus
Bezdarbnieki meklē darbu, lauku saimnieki – strādniekus, un ne vienmēr viņu satikšanās ir veiksmīga. Bremzē attālums, atšķirīgas prasības un vērtības.
“Visapkārt it kā ir bezdarbs, brēc pēc pabalstiem. Bet vīri sēž pagasta centrā kā bezdelīgas uz vadiem. Uz mums saka: re, buržuji!” Šādu ainu ieskicē nīcenieks Imants un atklāj savas ģimenes problēmu: nevaram atrast strādnieku.
Imants ar ģimeni uz laukiem aizgājis no pilsētas uz vectēva māju. Saimniekot sākuši ar vienu telīti. Piepirkuši zemi klāt un par iztiku nesūdzas. Ģimene slauc 24 govis un audzē jaunlopus, taču “pie govs astes vien nevar, gribas arī izbraukt, vajag, kas aizvieto”.
“No rīta pa telefonu atsaucas uz sludinājumu avīzē, bet, kad atbraucu uz tikšanos, vairs nav runājams,” saimnieks atklāj piedzīvoto. Viņam svarīgas potenciālā strādnieka īpašības. “Piena lopkopībā jābūt akurātam, tur nevar pielaist kaut kādu. Mums piens iet tikai augstākajā šķirā, nedrīkst kaut ko saputrot.”
Imants vispirms darbinieku paņem uz pārbaudes laiku – nedēļu, divām. Pirmā alga atklājot, vai būs strādātājs arī turpmāk. “Nedēļu nocieties un rikšiem skrien uz autobusu pieturu,” nereti novēroto atstāsta saimnieks. “Atceros, ka pēc kara mēs paši meklējām darbu – celtniecībā, meža darbos, nevarēja mūs mājās noturēt. Tagad – dators, “zālīte” un lielie bamšļi. Padomju laikā arī dzēra, bet tādos apmēros kā tagad alkohols nav patērēts,” Imants sauc vārdā problēmas sakni. Priecājušies, kad pirms gadiem parādījusies aizvietotāju programma ar valsts solītu piemaksu, bet tā izčibējusi, nemaz nesākusies.
Darbs – bez pārslodzes
Saimniecībā bijis tiešām labs strādnieks, bet aizbraucis uz Liepāju svinēt Jauno gadu un atrasts pie galda miris. Iepriekš palaikam uz nedēļu pazudis, bet pārējā laikā strādājis labi.
Daži vietējie jaunieši atnākot palīdzēt sestdienās, svētdienās, bet pastāvīga strādnieka starp viņiem neesot. Imants būtu ar mieru, ja kāds pastrādātu kaut divas dienas nedēļā – uz pusslodzi. Saimniecība neesot tik liela, lai visu laiku dotu darbu. Strādnieka pietrūkstot parasti tad, kad visvairāk vajag, īpaši siena laikā.
Pie Imanta strādnieks saņem minimālo algu, var dzīvot atsevišķā ar televizoru aprīkotā istabā. Ēšana trīs reizes dienā kopā ar saimniekiem. Drēbes tiek izmazgātas veļasmašīnā. Darbs fermā esot bez pārslodzes – pa pusotrai stundai no rīta un vakarā. Ja vajadzīgs, tiek aicināts piepalīdzēt grāvju tīrīšanā un citos darbos. Pieņemšana darbā tiek noformēta oficiāli, maksāti nodokļi. Imants uzsver, ka formalitāšu kārtošana paņem daudz laika.
Pašlaik Imanta “Kursas Laikam” uzticētā problēma ir atrisinājusies – ģimene pie palīga tomēr tikusi. Atsaucība uz sludinājumu avīzē bijusi liela, un nu jau mēnesi saimniecībā strādā kāds bārtenieks.
Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Liepājas filiāles nodarbinātības organizatore Linda Segliņa stāsta, ka zemnieki ļoti minimāli izmanto šo iestādi, lai tiktu pie strādniekiem. Saimnieki var izrādīt iniciatīvu un reģistrēt vakances. Ne viens vien klients izsakot vēlmi strādāt laukos.
Pierakstās rindā
Situācija kopumā nav viennozīmīga. Nodarbinātības aģente Alda Binfelde stāsta, ka viņas apkalpes zonā – Priekules novadā – klienti strādāšanu pie saimniekiem sarunā paši. Uz sezonas darbiem pierakstoties pat rindā. Par iespējām, īpaši vasarā, atrast darbu pie saimniekiem laukos “Kursas Laikam” iepriekš pozitīvi izteicās vīri Medzes pagasta Tāšos.
“Kursas Laiks” jau rakstījis, ka pie strādnieka lopu dzīšanai ganībās un slaukšanai kāds Aizputes apkārtnes lauksaimnieks ticis ar mājaslapas www.gribustradatlaukos.lv starpniecību. Saimnieks to vērtēja kā labu iespēju un palīga ierašanos no Rīgas salīdzināja kā atbraukšanu uz Angliju. Par vietējo cilvēku ņemšanu darbā viņš izteicās skeptiski – tie labprātāk iztiekot no pabalstiem nekā nākot strādāt.
Tagad šāda mājaslapa vairs nedarbojas, bet paziņojumi par vēlmi strādāt laukos atrodami sludinājumu portālos. Markuss no Kuldīgas puses sludinājumu ievietojis www.zip.lv. Esot saņēmis vairākus zvanus un piedāvājumus, bet konkrēti nekas neesot sarunāts. Tuvākā vieta, no kurienes zvanīts, ir Saldus, taču Markusam attālums neesot svarīgs.
Neizdodas vienoties
Arī Mārtiņš no Cēsīm uz sludinājumu saņēmis vairākus zvanus, taču viņš meklē vietu, kur var uz vietas dzīvot. Viņš stāsta, ka zina, kas ir fizisks darbs – vecākiem bijusi saimniecība, bet paputējusi. “Lauku darbi ir labāki un patīkamāki,” saka Mārtiņš, salīdzinot tos ar apgūto pavāra profesiju, kurā strādāt nevēlas. Tā esot fiziski smaga.
Tikai internetā – par sevis kā darba ņēmēja piedāvāšanas iespējām saka trīsdesmitgadnieks Vilnis no Bauskas. Viņš to dara vietnē www.ss.lv. Strādājis kādā saimniecībā, bet tur mainījušies īpašnieki un palicis bešā. Uz viņa sludinājumu zemnieki atsaucoties, bet pagaidām neizdodas vienoties tā paša iemesla dēļ kā Mārtiņam – pārāk liels attālums no mājām. Vilnis ļoti rēķina: varētu izbraukāt, bet tas maksā; piedāvā dzīvošanu uz vietas, bet neapmierina alga; nepiemaksā par nostrādātajām papildstundām. “Viss atkarīgs no samaksas,” viņš neslēpj galveno izvēles kritēriju, kuru savukārt nosakot paša ņemtie kredīti.
Sazināties ar darba meklētāju, kurš vienīgais www.ss.lv kā dzīvesvietu uzrādījis Liepāju, neizdodas – tālrunis ir atslēgts.
Kategorijas
- Citas ziņas
- Tirgus
- Atbildam lasītājiem
- Laža
- 8778
- Afiša
- Koncerti
- Sports
- Teātris
- Muzejos
- Izstādes
- Citi pasākumi
- Kino
- Balles
- Laikraksta arhīvs
- Video
- Foto
- Reklāmraksti
- Ekonomika
- Veselība
- Lietotāju raksti
- Kriminālziņas
- Kultūra
- Dzeja
- Konkursi
- Dzīvespriekam
- Sports
- Futbols
- Basketbols
- Handbols
- Autosports
- Motosports
- Volejbols
- Vieglatlētika
- Citi sporta veidi
- Florbols
- Hokejs
- Ziemas sporta veidi
- Soču Olimpiskās spēles
- Liepājas amatieru futbola čempionāts
- Lejaskurzemes novadu futbola čempionāts
- Pasaules ziņas
- Vietējās ziņas
- Liepājā
- Latvijas ziņas
- Dienvidkurzemes novadā
- Izglītība
- Sporta sērija "Izrāviens"
- Piedalies konkursā!
- Saeimas vēlēšanas
- Viena diena uzņēmumā
- Izklaide
- Projektu raksti
- Saimnieko gudri
- Atpazīsim melus!
- Kultūras saknes
- Rūpēsimies par vidi
- Mediju kritika
- Eiropā
- Starp divām reformām